Български фонд за жените взе участие в Националната кръгла маса за превенция и борба с насилието срещу деца и жени на 19 ноември в град Пловдив.
Събитието бе организирано от Информационното бюро на Европейския парламент в България с подкрепата на Министерство на вътрешните работи, Държавната агенция за закрила на детето и Министерство на труда и социалната политика.
Участие в срещата взеха д-р Антония Първанова, член на Комисията за правата на жените и равенството между половете и Даниела Машева, зам.-министър на правосъдието, представители на неправителствени организации, които предоставят психологическа и юридическа и социална подкрепа на жени и деца пострадали от насилие, разработват и прилагат програми за превенция на насилието.
В рамките на работната среща се обсъдиха проблемни области в дейността на институциите (съд, полиция, социални служби, здравни служби) и неправителствените организации по прилагане на Закона за защита от домашно насилие; националните и европейски политики за ограничаване размера на насилието над жени и деца; бяха представени добри практики в работата на неправителствените организации и при взаимодействието между неправителствени организации и институциите.
Участниците в кръглата маса се обединиха около мнението, че насилието върху жени и деца е сериозен проблем в днешното българско общество. Жертвите на насилие трябва да бъдат подкрепяни, защото става дума за сериозни престъпления и потъпкване на човешки права, независимо дали става въпрос за сексуално насилие, за експлоатация на жени с цел проституция, за домашно насилие.
26 497 жени са станали жертва на насилие през 2010 г., показва официалната статистика на МВР.
- Според данни на „Алианса за защита срещу домашното насилие” за 2010 и 2011 г., насилието над жени и деца нараства. През 2010 г. организациите от Алианса са оказали помощ и са предоставили услуги на 4 809 жертви на насилие.
342 са жертвите на насилие, които са били настанени в общо 6-те Кризисни центъра на организациите от Алианса в градовете София, Варна, Бургас, Плевен, Силистра и Перник, 73% от потърсилите помощ са пълнолетни /жени/, а останалите 27 % са деца.
Предварителната статистика за първото полугодие на 2011 показва тенденция за увеличаване на броя на жертвите, потърсили консултации, като само за първите 3 месеца те са надхвърлили 1300 броя.
- Подкрепените от Български фонд за жените 10 организации, в рамките на 6 месеца, предоставиха на пострадали от домашно насилие: 224 консултации с юрист, 448 с психолог, 12 с лекар, 186 със социален работник за намиране на работа на жертвата, 26 семейни такива. Издадени бяха от съда 46 Заповеди за защита, а 15 случая изискваха кризисна интервенция.