Проект „Мобилизиране на ресурси на местните общности за превенция на домашното насилие и социална подкрепа на уязвими групи”

9 фев., 2013 | Новини

Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ № 93-00-275 / 12.12.2012 г.,

 сключен с Министерство на правосъдието

От м. Декември Български фонд за жените стартира проект „Мобилизиране на ресурси на местните общности за превенция на домашното насилие и социална подкрепа на уязвими групи”. Проектът е финансиран на основание чл. 19, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за защита от домашно насилие и се реализира  на територията на област Монтана.

Специфични цели на Проекта:

1. Превенция на домашното насилие чрез мобилизиране ресурсите на общността за социална подкрепа на семейства за предотвратяване на насилствени взаимоотношения и за предотвратяване на рискове от насилие над жени, деца и възрастни хора.

2. Подпомагане и идентифициране на местни механизми за борба с домашното насилие.

3. Създаване на устойчиво партньорство между НПО, институции, местен бизнес, местна власт по проблемите на домашното насилие и организиране на действия за прилагане на практики и политики в местните общности.

4. Подобрена информираност за възможностите за подкрепа и защита и улеснен достъп до социални услуги и засилване капацитета на социални работници и учители за ранно разпознаване на насилието и предприемане на навременни мерки за адекватно противодействие.

Основни дейности по Проекта:

1. Изследване капацитета на организации и институции в област Монтана – как работят, какви услуги предоставят, добри практики и проблеми;

2. Изработване карта на услугите за превенция и защита от домашно насилие, предлагани в общността;

3. Организация и провеждане на две кръгли маси – в Лом и Монтана;

4. Изготвяне на наръчник за педагози и социални работници;

5. Провеждане на двудневни семинари за обучение на педагози и социални работници за работа с наръчника.

Очаквани резултати по Проекта:

1. Обединени усилия на заинтересованите страни за създаване на политики за предотвратяване на домашнота насилие;

2. Създаден потенциал от обучени и мотивирани учители и социални работници да оказват помощ и подкрепа на пострадали и да промотират ненасилствените взаимоотношения;

3. Повишена мотивация и капацитет на местната общност да предотвратява и се справя със случаи на домашно насилие.

Партньори: Проектът се изпълнява в партньорство със Сдружение “Развитие и подкрепа на ромските жени и деца” – град Лом и Сдружение „ Обществен съвет по образование – алтернативна Монтана” – град Монтана.