Права и предразсъдъци

24 юни, 2015 | Новини

„Никога не съм се съмнявала, че равноправието е правилната посока“, казва Алис Пол, организаторка на най-големия Суфражистки парад в Америка през 1913 г. Днес, благодарение на Алис и нейните поддръжнички, жените в Америка имат право да гласуват. Какво коства на Алис, а и не само на нея, през 1920 да бъде направена 19-тата поправка в Конституцията на САЩ, която забранява дискриминацията на основата на пол по отношение на правото на глас? Равноправието коства на женското движение в Америка почти един век борба, а на Алис – отнемане на свободата, престой в затвора и гладна стачка.

Време, безброй усилия, унижения и дори животи коства всяка борба за равноправие навсякъде по света. А равноправието, всъщност, е свобода.

Във вече свободна България, през 1878 г. мъжете автоматично получават право на глас. Кога го получават жените? Напълно – през 1944 г. Кога имат достъп до висше образование мъжете в нашата държава – при самото основаване на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (тогава Софийско висше училище) през 1888г. Жените си извоюват тази свобода само „малко по-късно“ – през 1901 г.

На 27 юни 2015 г. една немалка група хора ще се бори за своята свобода – да бъде себе си и да не бъде мразена заради този факт; ще се бори за правото си на … права и за преодоляване на предразсъдъците, на които е жертва. Другата част от тази голяма група вероятно изпитва страх. Страх я е от омразата, стигмата и заканите за саморазправа от псевдопатриотични формации и псевдоинституцията, които иначе би трябвало да проповядва любов към ближния.

И нас, от Български фонд за жените, ни е страх – от нетолерантността, от дискриминацията, от тесногръдието, лицемерието, хомофобията, омразата, насилието и особено от откровената глупост. Страх ни е, че всички, които с охота биха нарушили и нарушават човешките права на ЛГБТИ хората, са заплаха за демократичността и справедливостта в България.

Страх ни е, че ЛГБТИ хората са жертва на същите античовешка пропаганда и дискриминация, на която преди време, а на места и до днес, са жертва жените.

Ето защо, Български фонд за жените за поредна година подкрепя организирането и провеждането на София Прайд. Заставаме зад правото на любов и свобода на лесбийки, гейове, бисексуални, трансполови и интерсексуални хора. За нас категорично не стои въпросът „За или против София Прайд?“; за нас е учудващо, че в 21 век, в една смятаща себе си за европейска държава, дори не се запитваме „Защо се налага да се провежда София Прайд?“.

Български фонд за жените работи и ще продължава да работи за премахване на всички форми на дискриминация, за елиминиране на насилието и за постигане на равноправие на всички хора, независимо от техния пол, раса, сексуална ориентация и т.н.

Ние знаем колко е тежка борбата за свобода и затова ще вървим заедно и горди по време на София Прайд. На всички противници на шествието пожелаваме достъп до (по-) качествено образование.