Надежда Дерменджиева: Промяна има

14 юли, 2015 | Новини

Къде се крият най-дълбоките проблеми в нашето общество по отношение на равноправието?

Най-дълбоките проблеми са стереотипите и джендър ролите, т.е. как „трябва” да се държат мъжете и жените. Абсурдно е, но и днес има хора, които вярват, че жената трябва да е домакиня и че ако не е майка, не се е реализирала в живота; че за мъжа е срамно да бъде емоционален; че жените не ги бива в математиката, а мъжете по литература и т.н.

Тези схващания, освен, че товарят и мъжете и жените с незаслужен товар, са причина за съществуващото насилие, за неравното заплащане, за изцяло феминизирани сектори, както и за сектори, в които почти няма жени (например ИКТ), и за това, че мъжете не могат да си вземат отпуск по бащинство за повече от 2 седмици. Тук също искам да подчертая нещо – каквито и закони да бъдат приети, ако няма работа за промяна на нагласите, то културата ще надделее над правото. Джендър образованието е едно такова решение.

Какво е да си феминистка в България? Доколко това движение има глас и роля през годините у нас?

Феминисткото движение в България може да се раздели на няколко исторически етапа: от 1850-те години до Освобождението, когато жените се борят за право на образование; от 1878 г. до 1940-те, когато се води борба за достъп до висше образование, право на глас, право на практикуване на определени професии и т.н.; след петдесетгодишното прекъсване идва периодът на 90-те години и нататък, когато се създават джендър организации, борещи се с преодоляване на стереотипите, премахване на насилието над жени и домашното насилие, равно заплащане и т.н.

Повечето от борбите на джендър организациите се водят и днес, но със сигурност мога да кажа, че промяна има – има Закон за защита от домашно насилие, надявам се скоро да се приеме Закона за равнопоставеност на жените и мъжете. Ратифициране на т.нар. Истанбулска конвенция е от изключителна важност за България; бизнесът говори за инвестиция в жените; медиите са все по-чувствителни към темата и т.н.

В този смисъл, да си феминистка в България е най-вече вълнуващо. Дебело подчертавам, че феминизъм означава социално, икономическо и политическо равноправие на жени и мъже. Обяснено по този простичък начин, феминизмът намира все повече симпатизанти, а аз намирам все повече приятели.

Прочетете цялото интервю на Надежда Дерменджиева, изпълнителен директор на Български фонд за жените, тук.