На 30 юни в “Дома на Европа” в София беше представен докладът “Социалното включване и младите хора – изключването на младежта: заплаха за бъдещето”, изготвен от Европейския младежки форум.
Той илюстрира как европейският социален модел, който би трябвало да предпазва всички, всъщност не работи. Днес, младежта на Европа се намира в много по-високорискова среда на бедност и социално изключване, защото европейските социални системи са остарели и не могат да отговoрят на новите форми на несигурност, пред които младите се изправят, което пък ги възпрепятства от постигането на самостоятелност. Това въздейства тежко не само на отделни младежки групи, а на европейското общество като цяло. Затова докладът подчертава незабавната нужда от реформи.
Директорката на Български фонд за жените Надежда Дерменджиева, панелист в дискусията, акцентира върху необходимостта от специфичен джендър подход за решаване на проблемите. „Когато говорим за младите хора, трябва да имаме предвид, че те не са хомогенна група. Освен възрастта, другата най-важна хоризонтална характеристика е полът. Социалното включване на младите хора не трябва да се бърка със социалната помощ, а да бъде съсредоточено в набор от политики, които дългосрочно и устойчиво да ги овластяват. Тези политики задължително трябва да гледат през т.нар. джендър оптика (gender lens) – какви трудности и какви нужди имат младите жени и младите мъже, защото често те са различни. Например, насилието, основано на пола, е проблем, който най-вече (младите) жените срещат. Според Европейската агенция за човешките права, 33% от жените над 15 години в Европа са преживявали физическо или сексуално насилие. Жените по-често са обект на дискриминация при интервю за наемане на работа, статистиките са категорични, че получават по-ниски заплати и се сблъскват с т. нар. „стъклен таван“ пред кариерното им развитие. Едва 5% от самотните майки в Европа са наети на пълно работно време, а във всички възрастови групи броят на наетите мъже е по-висок от броя на наетите жени. Всички тези фактори поставят жените в икономически неизгодна позиция и пред заплаха от социално изключване и бедност, което е видно в глобалния тренд за феминизация на бедността.“
Лора Любенова, член на борда на Европейския младежки форум, коментира: “Бедността е реалност за прекалено много млади европейци, а традиционният път от младостта към зряла възраст е блокиран от липсата на достъп до качествено образование или неадекватна социална помощ. Ако младите хора са бъдещето, тогава политиките и инвестициите на Европейския съюз трябва да потвърдят това политическо послание и да инвестират в младежта и бъдещето. Ако това не стане, то Европейския социален проект и произлизащите от него мирни и хармонизирани общества ще се сринат.”
Сред основните проблеми са безработицата, която съсипва младото поколение – повече от 4 милиона младежи са безработни и са изправени пред дългосрочна безработица след напускане на образователната система или са заети в стажове или краткосрочна работа, които не им позволяват да допринасят за социалната система и да получат социална защита. Младите хора изпитват още дискриминация и трудности при намиране на място за живеене и достъп до здравната система.
Докладът подчертава, че тези проблеми ще продължат да се разрастват, ако сега не се реагира. Застаряващото поколение в Европа ще окаже допълнителен натиск върху публичните ресурси – това ще окаже още по-голям натиск върху младите хора и в още по-голяма тежест ще повлияе върху младите жени. Възходът на т. нар. “споделена икономика” има отражение върху достъпа на работещите до техните права за социална сигурност – това допълнително води младите до още по-уязвимо състояние. В същото време самозаетостта може да е едно от решенията за младите с предприемачески дух, но социалната защита на самонаетите лица все още не е гарантирана в европейските държави, независимо, че европейски и национални лидери промотират самонаемането като възможно решение на кризата с безработицата.