Становище на БФЖ по к.д. №3/2018 на КС относно съотвествие на сключената от Р България Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашно насилие с конституцията на Р България преди ратификацията ѝ

30 апр., 2018 | Новини

В настоящото становище Фондация „Български фонд за жените“ аргументира, че нито една разпоредба на Конвенцията не противоречи на Конституцията на Република България и че ратифицирането ѝ не изисква каквито и да е изменения в основния закон. В изложението, което следва, е направен опит за групиране на основните тези в приложените отрицателни становища в степента в която те съдържат рационална аргументация, която повдига проблем за съответствие на Конвенцията като цяло или на отделни нейни разпоредби с конституционни норми и принципи. На всяка от тезите са противопоставени доводи, които целят да покажат липсата на противоречие с Конституцията.

Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е отговор на належаща обществена потребност както в Европа, така и в нашата страна. Тя предвижда установяване на цялостна правна и институционална рамка за борба с насилието над жени и домашното насилие, основана на опита на голям брой европейски страни. Това е международноправен инструмент, който понастоящем се ползва с голяма популярност сред държавите членки на Съвета на Европа и на Европейския съюз. Към него се присъединяват все повече държави членки, а на 13 юни 2017 г. Конвенцията стана един от малкото международни договори по правата на човека, който бе подписан от самия Европейски Съюз.

Глава І от Конвенцията определя обхвата, целите и общите задължения на държавите, ратифицирали този международен договор. Той е посветен на насилието над жени и домашното насилие. В останалата си част Конвенцията предвижда предприемане на разнообразие от мерки за превенция, защита и подкрепа на жертвите в сферата на материалното право, както наказателното, така и гражданското, създаване на услуги и институции, събиране на данни, формулиране на национални политики и насърчаване на международното сътрудничество. Всички тези мерки, както и определенията на термините, които Конвенцията въвежда, следва да бъдат преценявани с оглед на нейния предмет и цел. Конвенцията, по подобие на много други международни договори както на Съвета на Европа, така и на ООН, предвижда и механизъм за контрол на нейното прилагане, включващ специализирана експертна група за действие срещу насилието над жени и домашното насилие – GREVIO.

Както е отбелязано в преамбюла на Конвенцията, насилието над жени е проява на исторически неравнопоставените властови отношения между жените и мъжете. Ключов елемент в предотвратяването на насилието над жени е постигането на равнопоставеност между жените и мъжете както де юре, така и де факто. Стремежът към това прониква формулирането както на предмета и целта на Конвенцията, така и на основната част от конкретните мерки.

Пълен текст на Становище на Български фонд за жените до Конституционен съд на Р България относно Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.

Становище на 35 организации до КС относно Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.