От години, на всеки 8 март има една серия въпроси, които различни журналист(к)и от всякакви медии неизбежно ми задават: „Какво е за вас феминизмът?“, „Вие феминистка ли сте?“, „Какво е феминизъм?“. И от години, с несломим ентусиазъм, аз все им отговарям едно и също: „да, феминистка съм“, „феминизмът е за мен това, което той винаги е бил за всички – социална, икономическа и политическа равнопоставеност между половете“. Онзи ден обаче, докато за пореден път изричах фразата „феминизмът е социалната, икономическа и политическа равнопоставеност между половете“, срещу себе си видях един изключително озадачен поглед. Интервюираше ме едно момче, което ме контрира с добронамерения въпрос „Бихте ли пояснили какво имате предвид?“ (понеже обществото насърчава мъжете да задават въпроси, без да се страхуват, че ще изглеждат глупави или некомпетентни). „Как така ще пояснявам нещо толкова очевидно“, помислих си аз. После пък си казах „боже, добре, че не сме на живо в ефир“, защото изгубих ума и дума. Плеснах се мислено по челото и установих, че „феминизмът е социалната, икономическа и политическа равнопоставеност между половете“ вероятно звучи на някои като „енергията, съдържаща се в едно тяло е равна на масата му, умножена по квадрата от скоростта на светлината“.Затова, нека се опитам да обясня.
Какво означава социалната равнопоставеност между половете?Означава обществото да цени мъжете и жените по еднакъв начин. Да, може да не сме като в Индия и Китай, където изхвърлят на боклука бебетата момиченца, защото не са толкова ценен ресурс като момченцата, но пък в България все още сме си рекордьори по полови стереотипи. През 2017 година излезе проучване на „Евробарометър“, според което 81% от българите вярват, че ролята на жената е да се грижи за дома и семейството. Извинявайте, човек не се ражда с умението да пуска пералня и да глади, нито за домакинската работа се изисква невероятна интелектуална и физическа мощ. Хайде да спрем да вменяваме на жените, че са домакини и на мъжете, че „трябва да помагат“. Домашният труд просто трябва да бъде разпределен поравно между партньорите. Нека спрем и да лишаваме мъжете от нещо толкова прекрасно, наречено бащинство, защото ще им се смеем, че са женчовци. Нека спрем да ограничаваме мечтите на децата с глупости като „мъжка“ и „женска“ работа. Нека в 21 век спрем да робуваме на стереотипи. Защото изкуственият интелект ще ги затрие и без това (ако разбира се, скоро постигнем равен брой жени и мъже в технологичния сектор).
Какво означава икономическа равнопоставеност между половете?Означава бедността по света да спре да бъде от женски пол. В момента, 2020 година, в топ 10 на най-богатите хора в света няма нито една жена.Според Световния икономически форум, едва 20% от жените по света притежават земя и своя собственост, въпреки, че сме 51% от световното население. Едни от най-нископлатените и непрестижни (за съжаление) професии в България се работят почти изцяло от жени – медицински сестри, шивачки, учителки, болногледачки.
Какво означава политическа равнопоставеност?Означава, че когато в една държава се взимат решения на политическо ниво, които пряко засягат жените, то жените трябва да са участвали наравно с мъжете както в дискусията, така и в процеса по взимане на решение по тези въпроси. Да, може да не сме като в Америка, където бели, застаряващи мъже забраняват абортите и отнемат правото на жените да решават за собствените си тела, но само си спомнете дискусията в родното ни Народно събрание за домашното насилие в края на 2018 година. Депутати се съсипаха да ръсят бисери и откровено обидни за всяка пострадала и убита от домашно насилие жена и нейното семейство изказвания.
Разбира се, всички ние, които сме феминист(к)и и които вярваме в социалната, икономическата и политическа равнопоставеност на половете, знаем много добре и нещо друго – феминизмът е всекидневна борба, той е поредица от жестове и постъпки, допринасящи за голямата цел.
Затова, ето няколко съвета за 8 март към всяка жена, които ще подобрят собственото ни ежедневие на жени:
- Грижи се за себе си и прави всичко необходимо да бъдеш щастлива– Личното е политическо! Свикнали сме да виждаме около себе си угрижени и забързани образи на жени, а обществото непрекъснато ни внушава, че трябва да поставяме себе си на последно място – след децата, партньора, семейството, възрастните родители. Чак когато се погрижим за всички други, можем да се погрижим и за себе си. Глупости. Като жени, трябва да поставяме своето щастие и себе си на първо място, защото само тогава можем да сме пълноценни във всички други роли, които ни се налага да изпълняваме денонощно. Дали здравословно хранене, дали спорт, дали нещо друго, но трябва да си освободиш време и пространство за всичко, което ни прави щастливи.
- Брани свободното си време като живота си – Както казах, за да се грижим за себе си, ни трябва време и пространство. Свободното време на жените НЕ Е времето, в което те се грижат за децата, разхождат ги, пазаруват за дома. Свободното ти време трябва да бъде само и единствено за теб – да учиш японски, да ходиш на зумба, да гледаш филми или просто да спиш. То е времето само и единствено за теб.
- Подкрепи някоя друга жена – „Силните жени подкрепят другите жени“. Освен това, добрият жест към някого, винаги се връща обратно при нас. Окуражи някоя колежка с комплимент за професионализма и качествата ѝ. Подкрепи някоя приятелка в труден момент. Обади се в полицията, ако чуеш, че съседката ти е жертва на домашно насилие. Или вдигни идеята на мета ниво – купи си книга, писана от жена, изгледай някой филм, режисиран от жена, започни да слушаш феминистки подкаст.
- Запиши се на шофьорски курс – Веднага! Не вярвай на стереотипа, че жените са лоши шофьори – няма абсолютно никакви статистики в подкрепа на тази глупост. Напротив, жените сме много по-внимателни и сигурни шофьори. Така че, ако все още нямаш книжка и/или не караш кола, не се страхувай и поправи тази неправда. Да си шофьор е свобода – буквално и преносно. Защото във всеки един момент можеш да отпрашиш накъдето си решиш, без да се съобразяваш с когото и да било!
- Запознай се с историята на женското движение в България и по света – Днес гласуваш, учиш в университет и работиш, благодарение на борбите на поколенията жени преди теб, твоите баби и прабаби. Те обаче, липсват от учебниците по история. Затова, снабди се с книги и прочети за първата девическа гимназия у нас, основана от Анастасия Димитрова още през далечната 1841 година или за първото женско дружество, появило се в Лом през 1857 година. Не вярвай на приказки, че феминизмът е западна прищявка, че е нещо ново или че е някаква съвременна война, обявена онзи ден на мъжете. В България имаме почти 200-годишна история на женски борби и това е само и единствено повод за гордост.
- Поискай веднага повишение или по-висока заплата, а най-добре и двете – По данни на Евростат, разликата в заплащането между мъжете и жените в България е близо 16%. Тоест, за една и съща работа, взимаш с 16% по-ниска заплата от колегата ти. Не само това, но колкото по-нагоре в йерархията вървиш, толкова повече тази разлика се увеличава, като може да достигне и до 30%. Освен по-високата заплата, поискай и повишение. Защото според изследване на McKinsey, полово-балансираните екипи могат да донесат с 35% по-висока годишна печалба на дадена компания. Цени себе си, времето си и труда си, който трябва да бъде добре заплатен.
- Бъди политически активна – Гласувай всеки път. Включвай се в протести, в чиято кауза се припознаваш. Не вярвай, че нищо не зависи от теб. Подписвай петиции. А днес се включи се в Шествие за правата на жените.
- И най-вече, забавлявай се – „Ако не е мога да танцувам, значи не е моята революция“ (Ема Голдман). Забрави за самокритичността, обществото и без това е достатъчно критично към нас, жените. Отбелязвай собствените си успехи, награждавай се за тях и се забавлявай.
Честит 8 март. Чакам те на GRL PWR PARTY: 15 YEARS FUN[D] – да започнем да изпълняваме съветите ми отзад напред!
Надежда Дерменджиева,
Директор на Български фонд за жените
Снимка: Интернет