Каним Ви на следващия епизод от срещите на „Многообразието работи“ като се прехвърляме онлайн, за да изследваме примера от глобалната криза Covid-19 като отправна точка и да поставим отново акцент върху недостатъчната представеност на жените при вземането на важни решения, както и върху важността на политиките за многообразие по отношение на половете.
Настоящата световна криза с Covid-19 показа в колко много аспекти държавите и светът са неустойчиви и уязвими.
В тези времена на несигурност станахме свидетели на невероятни примери за женско лидерство. Германия, Нова Зеландия, Тайван, Исландия, Финландия, Норвегия и Дания са сред страните с най-нисък брой случаи и смърт от коронавирус и най-последователните политики в отговор на пандемията. Всички те имат жени лидери. Подходите, предприети от тях, досега избягват реториката и формата на милитаристичен отговор. Вместо това те предложиха стратегии, базирани на комуникация, която е прозрачна и съобразена с тяхното население. Тези лидерки не само проявиха солидарност в своите изказвания, но и се оказаха внимателни и хуманни в своите действия. Ясно се откроиха разликите в стиловете на лидерство. Пандемията разкри силните страни на подходите, които са предприети предимно от жени лидери, както и недостатъците на реакциите, предприети от някои мъже лидери. Подходите на жените лидери бяха ефективни и реалистични, като се съсредоточиха върху това да вървят пред събитията и да показват състрадание, без да омаловажават реалността на кризата.
В същото време много мъже лидери останаха приковани повече към реториката, отколкото към реалността. Най-често избраният от тях подход се характеризира със символиката на войната и битката. Например, в отговор на пандемията, причинена от глобалното разпространение на коронавирус, много мъже лидери обявиха “война” на пандемията и говориха за “героизъм” и “саможертва”, сякаш вирус може да бъде преодолян само чрез смелост; чуваме, че участваме в “битка”, че медицинският персонал е на “фронтовата линия” срещу “невидим враг” и пр. Този подход има тенденцията да подбужда както страх, така и несигурност – което доведе най-вече до… презапасяване с консерви и тоалетна хартия.
Днес няма държава в света, която да може да каже, че е постигнала равенство между половете. Само между 2019 г. и 2020 г. добавихме още 55 години нужни за постигането на икономическо равенство между двата пола и от което ни делят вече 257 години.
Същевременно все повече данни подкрепят извода, че равенството между половете е ключът към успеха в световен мащаб.
Запознайте се с лекторките в събитието:
Анке ден Оуден, генерален мениджър за 24 страни в Централна и Източна Европа и Централна Азия, Майкрософт
Анке ден Оуден се грижи за всички аспекти на бизнеса
в държавите и като ръководител на повече от 200 служители има доказан
управленски мениджмънт и над 20-годишен опит, стимулиращ растежа на продажбите
и бизнес трансформацията в технологичната индустрия. Преди това Анке е била
старши директор CDS за Русия, отговаря за разрастването на продажбите на потребителски
устройства във времена на политическа и икономическа криза. Кариерата й включва
редица мениджърски роли в Майкрософт, обхващащи различни сегменти.
Анке е изпълнителен спонсор на различни важни инициативи и
стратегически програми, насочени къмподпомагане на равенството на жените в ИТ
индустрията; спонсориране и развитие на нови таланти (CEE Microsoft ASPIRE
програма, посветена на наемане на студенти и специализанти); изграждане и
поддържане на култура на многообразие и приобщаване; популяризиране и обучение
на дистанционно лидерство в бордовете чрез технология; изпълнителен коучинг и
лидерски умения за мениджъри и т.н.
Мария Бобенриет, изпълнителен директор наWomen Winи COO вWin-Win Strategies
В ролята си на изпълнителен директор тя ръководи глобалните операции, програми, партньорства и стратегическото развитие на Women Win от централата на организацията в Амстердам. През 2019 г. Women Win се обедини с Win-Win Strategies, за да се съсредоточи върху установяването на връзка между частния сектор и женските фондове и организации. Чрез позицията си на глобален директор за инвестиции в общностите в Nike през 2007 г., Мария предостави началното финансиране и лична подкрепа за развитието на Women Win, организация, която става глобален лидер за овластяване на момичета и жени чрез спорт. След това тя е първият председател на Съвета на директорите на организацията, като през 2009 г. се оттегля като заместник-изпълнителен директор. Мария има задълбочен професионален и личен опит в международния бизнес и развитието на общности. Родена в Чили и отгледана и образована в САЩ, Мария живее в Холандия от 2001 г.
Гергана Куцева,заместник-директор на Български фонд на женитеще бъде модератор на срещата.
Работният език на събитието еанглийски. Събитието е безплатно, но изисквапредварителна регистрацияна https://forms.gle/r6woH2vsybHF3CaE7.
Спонсор на събитието е DraftКings – компания за дигитални спортни развлечения и игри.