Европарламентът: Очакват ни още много предизвикателства за постигане на равенство между половете

17 фев., 2021 | Новини

Повече от 25 години след приемането на Пекинската декларация и платформа за действие (BPFA), депутатите от Европейския парламент отбелязват, че въпреки постигнатият напредък, нито една държава членка на ЕС не осъществява напълно целите, заложени в текста, както показва 5-ият преглед на декларацията, публикуван от Европейския институт за равенство между половете през 2020 г.

В резолюцията, приета с 505 гласа „за“, 109 „против“ и 76 „въздържали се“, членовете на ЕП също изразяват дълбока загриженост относно настоящата пандемия, която изостря съществуващите неравенства между половете и заплашва да възпрепятства и дори преобърне напредъка, постигнат до момента. Допълнителни 47 милиона жени и момичета могат да се окажат под прага на бедността в световен мащаб в следствие на пандемията.

Изкореняване на насилието, основано на пола

За да се справят с проблема с насилието срещу жени, членовете на Европейския парламент отново призовават за ратифицирането на Истанбулската конвенция и настояват Комисията да изготви директива на ЕС за предотвратяване и борба с всички форми на насилие, основно на пола. Увеличението на случаите на домашно насилие по време на пандемията трябва спешно да бъде преодоляно, добавят евродепутатите. Това може да се случи чрез предоставянето на услуги за защита на жертвите, като линии за спешна помощ, безопасно настаняване в кризисни центрове и здравни услуги. Необходими са и конкретни мерки за справянето с кибер-насилието, включително онлайн тормоза, кибер-тормоз и речта на омразата, които засягат несъразмерно по-високо жените и момичетата.

Към по-балансирано представителство на половете в икономиката

Парламентът отново призовава държавите членки на ЕС да отблокират Директивата за жените в бордовете, настоявайки ЕС да изготви цели, планове за действие, конкретни срокове и временни целенасочени мерки за преминаването към балансирано полово представителство във всички изпълнителни, законодателни и административни позиции.

Приемането на законодателство на ЕС за увеличаване на прозрачността на заплащането би спомогнало за преодоляване на разликата в заплащането между половете, подчертават евродепутатите, които изразяват своето съжаление, че предложението на Комисията по този въпрос все още не е представено, както е било планирано.

Универсалният достъп до здравеопазване е човешко право

Евродепутатите са особено притеснени от някои регресивни тенденции по отношение на достъпа до здравни услуги в някои страни от ЕС. Беше осъдена и неотдавнашната фактическа забрана на абортите в Полша.

Те подчертават, че достъпът до услуги за семейно планиране, майчино здравеопазване и безопасен и законен аборт са ключови елементи, които гарантират правата на жените и спасяват животи. В заключение, членовете на Европейския парламент призовават за всеобщо зачитане и достъп до услуги за сексуално и репродуктивно здраве и права, както е упоменато в Пекинската декларация.

Декларацията от Пекин е приета от ООН в края на 4-тата Световна конференция за жените на 15 септември 1995 г. с цел да представи набор от принципи и ангажименти, утвърждаващи равенството между половете. Платформата за действие призовава за стратегически действия в различни области – икономика, образование, здравеопазване, превенция на насилието, участие във вземането на решения и др.

Официалното съобщение на Пресофиса на Европейския парламент можете да видите тук.

Снимка: Интернет