Този 8 март беше много специален за нас и за цялата ни разрастваща се общност! За втора поредна година подкрепихме смели и въздействащи инициативи, с които да отбележим постиженията и приносът на жените.
След изключително голям интерес към Конкурса „8 март“, с получени 72 кандидатури от 34 населени места, Български фонд за жените отличи единадесет смели проектни идеи, които отберязаха Международния ден на жените и техните постижения в политически, икономически, научен и културен аспект!
Бяхме на традиционното “Шествие за правата на жените” в София под надслов “Не на войната!”, организирано от хоризонталния колектив Феминистки мобилизации.
Fine Acts организира тематично издание на иновативния формат „SPRINTS“ – творчески bootcamp, в който артисти имат 48 ч. да работят по дадена социална тема. В изданието, посветено на 8 март, участваха 12 български артисти, които създадоха колекция от общо 20 творби, по-голямата част от които имат версии на български и на английски език. Всички те са публикувани за свободно ползване и адаптиране под Creative Commons лиценз на платформата TheGreats.co, като феминистки организации и активисти могат да ги адаптират и използват в своята работа, и по-успешно да комуникират своите кампании и каузи. Разгледайте цялата колекция ТУК.
Благодарение на сдружение „Хаячи“, които работят за съхраняване на традициите и обичаите в ромската общност, научихме някои от кулинарните тайни на ромските жени от кв. „Дружба“ в гр. Нови Пазар. Те избраха и приготвиха традиционни рецепти за общността, които бяха събрани и отпечатани в книгата “Кулинарни вълшебства от ромската кухня”. Можете да я намерите в електронен формат ТУК.
Традициите се предават от поколение на поколение, но е редно и да се споделят, особено когато касае предубедеността, пренебрегването на една националност или етническа група за сметка на друга. „Искаме с този проект да покажем сръчните ръце на ромските жени на другите националности и това, че и при ромите има способни и творчески хора, искаме да се сближат хората от различни култури и етноси, живеещи на територията на града,“ споделиха с нас организаторите.
Художничката Изабела Иванова създаде поредицата от кратки комикси „Моята причина да отбелязвам месеца на жените“. Историите целят да информират читателите за смисъла на 8 март и да предадат феминистката активистка идея по леснодостъпен начин за широката публика. Комиксите дават глас на герои от уязвими групи, чиито гласове често биват заглушавани. Героите са представители на различни социални групи и разказват за своята мотивация да бъдат политически активни по теми, свързани с правата на жените. Разгледайте всички илюстрации ТУК.

Март месец традиционно е месец и за кино. Cinema Politica, международната мрежа за разпространение на независимо документално кино с актуална социална и политическа тематика, подготви селекция от 7 документални филма, придружени от дискусии, в рамките на Международния 26-и София Филм Фест.
Сред филмите, които гледахме, беше и английският “Умирам си за развод“ (2021), който отведе зрителите в сърцето на кризата с насилието над жени в Турция и на последните политически събития, които сериозно нарушиха демократичните свободи там. След прожекцията имаше дискусия с представител на екипа на БФЖ, продуцентката и адвокатката от филма, както и с адв. Наташа Добрева, която е водила редица правозащитни дела в България. Входът за всички филми беше свободен.
Народно читалище „Любен Каравелов – 1921“ в село Бузовград и неформалният колектив „Приток – Изкуството като жизнен опит“ организираха конкурс за плакат „Жена по природа“, в който се включиха над 30 участници. Инициативата имаше за цел да стимулира участието на местните жители, като ги провокира да представят темата за женската сила и смелост по един нов и креативен начин. Журито в състав от Анастасия Гюкова, Женя Димова и Катя Зографова имаше трудната задача да отличи трите най-добри предложения. Това бяха работите на Филиз Юркюш (17 г., с. Хаджидимитрово), Севда Потурлян (50 г., гр. Шипка) и Михаела Димитрова (18 г., Стара Загора). Селекция от творби беше представена в читалището в с. Бузовград.
В България нито един метод за контрацепция не е покрит от НЗОК. За много здравно неосигурени жени цената е още по-висока, тъй като трябва да заплатят и прегледа при акушер-гинеколог. Абортът по желание също е платен. В резултат много жени в уязвимо положение не разполагат свободно с телата си и са физически и икономически зависими.
8 март беше повод отново да повдигнем тези теми с помощта на сдружение „Лекари на света“ – клон Сливен, които организираха конференцията „Заедно за женското здраве“ във Френския институт в гр. София. Обсъдихме теми като достъпа до грижи, сексуалното и репродуктивното здраве, публичните политики в България и други европейски страни. Събитието се осъществи с подкрепата на Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права и на Български фонд за жените.
Фондация EMPROVE и Жените Survivors организираха специално тематично събитие под надслод „A Day to Remember: От жени за жени“, в което споделиха практически съвети и възможности за взаимопомощ. Събитието включваше три основни сесии: лекционна – за споделяне на опит и практики за възможни трудности и психологически последици след приключване на връзка с насилник; практическа – с медитация, йога, танци; както и творческа, в която всяка от участничките описа своите впечатления от изминалия ден и нарисува тениска с послание за друга жена.
Сдружение „Млади, активни, креативни“ и дейни жени от общините Карлово и Сопот отбелязаха 8 март със събитието „Имаме силата да спасим света“. Целта му беше да се даде гласност на постиженията на местните жени в сферата на опазване на околната среда и да се насърчи равноправното участие на жените във вземането на решения, свързани с изменението на климата и устойчивостта. Гост-лекторка беше Данита Заричинова от екологично сдружение „За Земята“, екип „Нулев отпадък“, която обсъди с участниците идеи и препоръки за добри практики, които двете общини могат да прилагат, за да бъдат по-зелени и отговорни.
По време на събитието беше изказана съпричастност към всички пострадали и бягащи от войната в Украйна и участнички заявиха готовност да помагат според силите и възможностите си. Прочетете повече за събитието ТУК.
Галина Деликирова и клуб „Будител“ от гр. Кърджали организираха инициативата „Стрийт фест 3Е / Еманципация, Ерудираност, Емпатия“. Фестивалът включваше творческа работилница в Градската градина на Кърджали, в която взеха участие над 60 момичета. Те създадоха произведения с послания за равенство, женски права и преодоляване на стереотипите, основани на пола, а творбите им бяха показани в изложбата „Моят глас” в библиотеката на града. На финала на творческата работилница момичетата изпълниха пърформанс пред Община Кърджали с рисунките си в ръце, огласявайки проблемите си чрез изкуство.
Друга важна част от Фестивала беше заснемането на 20 видео послания от местни лидерки и жени на изкуството, които бяха събрани във видео плейлист. Те разказаха за своите професионални интереси и за трудностите, с които се срещат жените в района. Допълнителна информация за всички събития, свързани с Фестивала, както и снимки от изложбата, и записи от видео посланията, можете да намерите на специално създадения сайт на инициативата ТУК.
Инициативата „Дни без червило“ на Сдружение за подкрепа на лица с умствени затруднения в гр. Варна организира специално осмомартенско събитие за млади жени с увреждания и майки на лица с увреждания, в коeто те да споделят бариерите, предизвикателствата от живота с увреждания, особено в условията на пандемия, както и примери за тяхното преодоляване. Предварително направени професионални фотопортрети на участничките (предшествани от професионална сесия за грим и прическа) бяха подредени в изложба на 8 март, по време на Разговор на кафе „Дни без червило“ за приноса на жените с увреждания и майките на лица с увреждания към постиженията на жените във времето, в което живеем. Научете повече ТУК.
Конкурсът „8 март“ се проведе с финансовата подкрепа на онлайн шопинг платформа Answear.bg, Британско посолство София, Фондация „Докова и Доков за бъдеще“, индивидуални и корпоративни дарители. Благодарим на всички тях за подкрепата!