Организации, финансирани в рамките на Спешен фонд за жените и децата, пострадали от войната в Украйна, през 2024 г.

11 ное., 2024 | Новини

Създаден в първите дни след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г., Спешният фонд за жените и децата, пострадали от войната в Украйна, продължи да оказва жизненоважна помощ и през 2024 г. С дълбоко усещане за солидарност и неотложност, инициативата предостави 134 992 лв. безвъзмездно финансиране на всички 9 кандидатствали организации, които неуморно работят в подкрепа на хиляди украински бежанци. Всяка от тях получи до 15 000 лв. за проекти с продължителност между 3 и 9 месеца.

Организациите бяха внимателно подбрани след задълбочен анализ на тяхната дейност, опит и ангажираност към целевите групи. Тази подкрепа е част от дългосрочната стратегия на БФЖ за структурна промяна чрез:

  • Гъвкави модели на финансиране за стратегическа работа и устойчивост;
  • Изграждане на партньорства с организации, посветени на правата на жените и човека;
  • Защита на уязвими групи и укрепване на тяхната независимост.

Програмата е и отговор на намаляващото финансиране от някои донори за инициативи, свързани с украинските бежанци. Чрез нея БФЖ продължава да стои рамо до рамо с тези, които се борят за по-достоен и справедлив живот.

Информация за финансираните организации и техните инициативи:

1. Сдружение „Мулти култи колектив“

„Мулти култи колектив“ вече 13 години работи за интеграцията на мигрантите и бежанците в България. Основната му мисия е да подпомага социалното, културното и икономическото включване на граждани на ЕС, трети страни, бежанци и етнически малцинства . Организацията насърчава обществената информираност за чуждестранните култури и етническите малцинства в България, както и гражданската чувствителност, с цел преодоляване на дискриминацията и ксенофобията.

„Мулти култи колектив“ работи както на терен, предоставяйки директна подкрепа за мигранти, бежанци и местното население, така и на политическо ниво чрез изследвания, мониторинг, работа с медиите и застъпничество. Освен това, от 2013 г. развива социално предприятие, като предлага Мулти култи кетъринг и кулинарни тиймбилдинги.

Проектът има за цел да улесни социално-културната интеграция на жени и деца бежанци от Украйна, като създава връзки между тях и приемащата общност.  Наред с това, инициативата повишава обществената чувствителност към принудителната миграция, като противодейства на дискриминацията, ксенофобията и речта на омразата.

В рамките на проекта са планирани 15 социално-културни събития за жени и деца бежанци от Украйна и други националности като творчески вечери, литературни четения, арт събития (рисуване, плъстене на вълна, готвене), посещения на културно-исторически забележителности и др. Тези общностни събития насърчават общуването, взаимното опознаване и прекарването на време в сигурна и подкрепяща среда.

Допълнително се развиват комуникационни инициативи, насочени към българското общество, които представятбежанците и тяхната успешна интеграция. Редица изследвания показват, че нагласите на българите към чужденците се формират основно чрез медиите. Затова коректното и позитивно представяне на бежанците като активни участници в обществото е от съществено значение.

Проектът носи значими значими ползи и на двете общности, като създава усещане за принадлежност, възможности за неформални приятелства и разширяване на културния хоризонт.

2. Сдружение „Помощ за Украйна“

„Помощ за Украйна“ предоставя на украинските бежанци в България образователни, професионални и психологически услуги, които подпомагат успешната адаптация и намиране на работа. Организацията предоставя разнообразни услуги и програми за хора от всички възрастови групи.

Проектът е насочен към подкрепа на украинските бежанци, като поставя особен акцент върху семействата с деца със специални образователни потребности (СОП), които са изправени пред сериозни предизвикателства вследствие на войната в Украйна.

Много от тези деца в тези нямат достъп до редовни занимания и специализирани ресурси, необходими за тяхното развитие. В същото време психоемоционалният стрес, породен от трамвите от конфликта, допълнително утежнява тяхното състояние.

Основната цел на проекта е да се постигне дългосрочен ефект върху социализацията, обучението и адаптацията на тези семейства. Един от основните проблеми е, че рехабилитационните програми и специалистите, с които децата са работили в Украйна, са недостъпни, което налага преминаване през нови процеси на рехабилитация и потвърждение на диагнози. Този процес изисква време, усилия и ресурси, които много семейства не могат да осигурят.

Външните предизвикателства, пред които са изправени, включват езикови бариери и незнание на местната система за здравеопазване и социални услуги. Много от родителите не са запознати с правата на децата си и с начина, по който могат да получат необходимата помощ. Това значително затруднява достъпа до услугите, от които те се нуждаят, и често води до изолация.

В отговор на тези предизвикателства, Центърът на сдружение „Помощ за Украйна“ разработва инклузивна платформа за рехабилитация на деца със специални нужди. В допълнение, организацията предоставя ресурси и подкрепа за родителите под формата на семинари и индивидуални консултации, за да им помогне да се ориентират в новата среда.

Проектът създава възможности за социална интеграция и предлага цялостен подход, който включва както децата, така и техните семейства, с цел по-лесна и ефективна адаптация в България.

3. Сдружение „Отворени обятия“

Сдружение „Отворени обятия“ е създадено в отговор на украинската бежанска криза през 2022 г. Организацията установява сътрудничество с областните управители и местните власти в България, за да осигури актуална информация относно помощта, която те предлагат. Мисията на сдружението е приобщаването на бежанците и уязвимите хора към българското общество чрез интеграция в образованието, социализация и приобщаване, както и чрез осигуряване на психологическа, логистична и материална подкрепа. Сдружението създава, прилага и координира добри практики и модели за интеграция на бежанци и оказва помощ в процеса на получаване на търсения статут.

Проектът „eqUAlity“ цели провеждането на майсторски класове, водени от от украински и местни специалисти с дългогодишен опит в съответните области. В рамките на 3 месеца се предвиждат ежеседмични творчески дейности за деца, младежи (15-29 г.) и възрастни. Програмата има за цел да развие личностни и социални умения и да осигури безопасно пространство за общуване, взаимодействие и развитие. Целевата група обхваща 50% украински бежанци, 40% местни жители и 10% непридружени деца от Сирия, които искат да се занимават с професионална или любителска кариера в сферата на вокално, сценично и изобразително изкуство. Музиката, танците и арт занимания помагат на участниците да изразят натрупаните емоции и да намалят нивото на тревожност. С обединяването на тези целеви групи, организацията се стреми към приобщаване и плавна интеграция в безопасна, защитена и антидискриминационна среда. Проектът помага за преодоляване на културните бариери и служи като модел за приобщаване, демонстрирайки как бежанците допринесат за приемащите ги общности, а положителните взаимодействия между участниците от различни националности ограничават влиянието на предразсъдъците.

4. Сдружение „Съвет на жените бежанки в България“

През 2023 година организацията навърши 20 години от своето създаване. В отговор на нуждите на бежанци и лица, търсещи закрила, организацията е разработила редица услуги, които улесняват тяхната интеграция и адаптация в българското общество. Сред тях са групи за овластяване, информационни сесии, придружаване до медицински и държавни институции, психо-социална подкрепа и много други. През 2023 година СЖББ е подкрепила 5398 лица, които са граждани на Сирия, Афганистан, Мароко, Ирак, Украйна и други страни, включително лица без гражданство. Организацията работи активно с представители на уязвими групи – самотни родители, многодетни семейства, хора с хронични заболявания и увреждания, както и с хора, които са в риск от бездомност.

През годината организацията е раздала над 10 тона хуманитарна помощ на новопристигнали бежанци и лица, търсещи закрила. Проведени са над 7327 социални консултации, а в рамките на програма за психологическа подкрепа са предоставени над 1958 индивидуални консултации.

Като организация, работеща директно на терен, СЖББ е изправена пред редица предизвикателства. Липсата на устойчиво финансиране ограничава възможността за стратегическо планиране на дейностите и задържане на персонала. Външните източници на финансиране често са непредсказуеми и обвързани с конкретни приоритети на донорите, което прави НПО-тата уязвими на промените в политиките на донорите и на финансова нестабилност. Това може да застраши устойчивостта на проектите.

В същото време липсват педиатри и лични лекари, както и места в детските градини, което е проблем не само за бежанците, но и за българските граждани.

Проектът предлага хуманитарна подкрепа за граждани на Украйна, които са получили временна защита или търсят международна закрила. Чрез проектните дейности се цели да се подобри ситуацията на уязвими семейства, които се намират в особено критични условия. Социални работници и културни медиатори на СЖББ предоставят информация за социално подпомагане, здравни и образователни услуги, правят оценка на нуждите на целевите групи и ги насочват към партньорски организации. Проектът има за цел да достигне минимум 400 лица, които ще се възползват от предоставената информация, хуманитарната подкрепа и насочването към партньорски организации, след направена оценка на техните нужди. Основната цел на проекта е да подкрепи адаптацията на бежанците от Украйна в България.

5. Сдружение на украинците в България „Украински дом“

Сдружението на украинците в България „Украински дом“ във Варна активно работи за подкрепа и интеграция на украинските бежанци, като предлага социални и адаптационни услуги.

Организацията създава Център за детско развитие за деца бежанци от Украйна, в който се провеждат консултации по украинската образователна програма, изучаване на български език, както и кръжоци по танци, пеене, театрално изкуство, бойни изкуства. В допълнение, предлагат индивидуални психологически и логопедически консултации. Активно работи и библиотека, предлагаща както украински, така и български произведения за украинските бежанци.

В сътрудничество с организацията „Ми разом“ се предоставят консултации по юридически въпроси и въпроси, свързани с трудовото законодателство в България. Провеждат се консултационни срещи по въпроси, касаещи трафика на хора и трудовата експлоатация на жени бежанки.

Проектът „Заедно напред“ е посветен на подпомагането на жени и деца от Украйна, които търсят ново начало в България. Чрез съпричастност и целенасочена подкрепа, проектът създава сигурна и приобщаваща среда, насърчавайки интеграцията и социалната свързаност.

Предоставят се консултации и съдействие при контакти с институции. Организират се езикови и творчески занимания за адаптация. Чрез разговорен клуб по български език и сесии по музикална арт терапия, бенефициентите придобиват нови умения и място за себеизразяване.

Проектът „Заедно напред“ обединява усилията на организацията в подкрепа на по-добро бъдеще, в което всяка жена и дете намират разбиране, дом и надежда за по-светъл живот.

6. Фондация „Открито сърце“

Организацията: Фондация „Открито сърце“ е благотворителна и правозащитна организация, учредена от доброволци, посветили се през годините на значими социални каузи. Фондацията оказва помощ както на украински бежанци, така и подкрепа на хора в неравностойно положение, включително на руски граждани – дисиденти, лица от уязвими групи, социално слаби, хора с малцинствен етнически произходи и с алтернативна сексуална ориентация.

Основен акцент в работата на фондацията е предоставянето на психологическа и социална грижа чрез информиране, административно и правно консултиране, както и стимулиране на културната и социална адаптация. Организацията също така предлага езикови обучения с цел ефикасна и бърза интеграция.

Главения приоритет на фондация „Открито сърце“ е правозащитната дейност и подкрепата на уязвими групи – хора от ЛГБТ обществото – българи и мигранти със статус на убежище в България (включително руски граждани), бежанци, както и лица от местната общност в неравностойно социално положение, от изолирани групи, с малцинствен етнически произход.

Фондация „Открито сърце“ е главен и официален спонсор на Украинско-българския център в гр. Варна, където се предоставят информационни, юридически и правозащитни услуги, както и материална и психологическа подкрепа на украински жени в рискови групи, катомайки с малки деца, които работят, но нямат достатъчно средства. Осигурява се психологическа и емоционална подкрепа на тийнейджъри – бежанци с психологически проблеми, деца, които са правили опит за самоубийство и др.

Проектът за спасяване на Българо-Украинския център във Варна е насочен към осигуряване на финансиране за Българо-украинският център във Варна, който е неюридическа доброволческа единица, предоставяща разнообразни образователни, културни и развлекателни програми и събития в помощ на украински бежанци – деца и възрастни. Центърът също така е хъб за украинската диаспора в града и място, където дарители изпращат хуманитарна помощ. В момента около 400 души редовно посещават различните програми на центъра.

Краткосрочните цели на проекта са стабилизиране на Българо-украинския център, привличане на доброволци, разширяване на обхвата на предлаганите услуги и включване на още хора от целевите групи в дейностите на фондацията.

7. Фондация „От нас зависи“ 

Фондацията подпомага социалната интеграция на хора от уязвими групи в България и подпомага личностното, професионалното и гражданското развитие на местните общности, като подкрепя Хуманитарен център „От нас зависи“. Тя подпомага многодетни семейства, самотни майки, пенсионери, както бягащи от войната в Украйна, така и български семейства. Освен с хуманитарна помощ (хранителни продукти, памперси, дрехи, играчки), доброволците в центъра помагат в търсенето на работа, провеждат безплатни курсове по български език, консултации за заспиване в детска градина и училище, консултации по медицински въпроси, насочване към партньорски  организации по юридически въпроси.

Контекстът, в който организацията работи, е изключително динамичен и изпълнен с предизвикателства. От една страна, организацията наблюдава забележимо намаляване на хуманитарната помощ за украинските бежанци в България. Това води до сериозни затруднения в задоволяването на основните им нужди. От друга страна, голяма част от помощта се концентрира в по-големите градове, оставяйки бежанците в по-малките населени места без достатъчна подкрепа.

Едно от най-големите предизвикателства за центровете, които предоставят хуманитарна помощ, е осигуряването на устойчиво финансиране. Повечето организации разчитат на проектно финансиране, което е краткосрочно и не позволява планиране за дългосрочен период. Това създава сериозни трудности при покриването на постоянни разходи като наем и заплати, особено когато дейността на центъра не е свързана с конкретни проекти. Този фрагментарен и неравномерен подход към хуманитарната помощ разкрива системен проблем в начина, по който се организира отговорът на кризата с украинските бежанци в България.

Много бежанци се сблъскват с предизвикателства, свързани с основните нужди и социалната интеграция. Тези предизвикателства се обострят по време на зимните месеци, които много от бежанците посрещат без нужните дрехи и домашни потреби от първа необходимост. Целта на проекта е да предостави хуманитарна помощ по време на най-трудния период за тези хора, а именно зимата. Проектът включва  и предоставянето на индивидуални консултации на клиенти на центъра, включително придружаване до медицински заведения, консултации за намиране на работа и/или жилище и медиация при конфликтни ситуации в образователни институции.

8. Фондация „Юкрейн съпорт енд Реноватион“

Фондация „Юкрейн съпорт енд Реноватион“ от гр. Пловдив работи в подкрепа на бежанци, като се фокусира върху техния достъп до базисни услуги, образование, заетост и интеграция в новото общество. Дейностите обхващат широк спектър от услуги, включително социална подкрепа, психологическо консултиране, както и развиване на професионални умения, за да се улесни тяхната адаптация и социално включване.

Фондацията стопанисва Център за временно настаняване „Втори дом“ с финансова подкрепа на дарители и ВКБООН в България с капацитет до 150 настанени. С финансовата подкрепа на СЗО в България, Фондацията открива медицински кабинет в центъра за настаняване “Втори дом”, където провеждат редица профилактични прегледи на жени бежанки, с цел ранна диагностика на заболявания като рак на млечна жлеза, гинекологични заболявания, както и заболяванията на сърдечно-съдова система.

Трудностите, пред които са изправени жените бежанки, често се обуславят от липсата на дигитални умения и достъп до образование. Без компютърна грамотност и базови дигитални умения, те се сблъскват с още повече предизвикателства при търсенето на работа. Често работодателите не разбират или нямат желание да наемат бежанци поради страхове, свързани с езиковата бариера, различия в образованието и трудовите квалификации. Така бежанците са ограничени в достъпа до по-качествени работни позиции и често остават в сфери на нискоквалифициран труд, особено жените.

За да отговори на тези нужди, проектът цели да повиши конкурентоспособността на жени бежанки на трудовия пазар, като им осигури основни и напреднали умения в компютърната грамотност. В рамките на проекта се провеждат дейности като обучение по основи на работа с компютър и интернет, засилват се основни познания в области като текстообработка, електронна поща, онлайн комуникация, работа с програми на Microsoft Оffice, както и обучения в специфични дигитални умения, търсени от работодателите.

9. Фондация „За Доброто“ 

Организацията: Мисията на фондацията е да наложи висок стандарт за детско здравеопазване. Мобилизират дарители и доброволци, за да модернизират средата за лечение и образование на децата, както и да защитават правата на децата и да възстановят доверието между децата и родителите им и специалистите по педиатрия и учителите. Фондацията работи за подобряване на средата в детските болнични отделения в държавните и общински болници в страната. Подобрява материалната база, организира различни дейности и програми за подобряване на взаимодействието между страните, участващи в опазването на детското здраве. Работи за прилагане и спазване на съвременните световни стандарти за детско здравеопазване и за създаване на обществен климат на чувствителност и взаимопомощ в областта на детското здраве.

От 2022 г. фондацията стопанисва Интеграционен център за украински бежанци „За Доброто“ в г. София, с адрес ул. „Емине “ 23-25, както и Детски център „Малките светулки“.

Фондацията работи с украински бежанци, основно майки с деца, от началото на войната в Украйна. Фокусира се върху психологическа подкрепа на майки с деца до 3 години и майки с 2 и повече деца. Сред дейностите, които фондацията провежда, са индивидуални психологически консултации за жени, за майки с деца от 0 до 16 годишни, семейна медиация и други.

Чрез проекта фондацията ще гарантира заплащането за 5 месеца на психолог, който в момента работи в организацията, и ще продължи да подпомага процеса на адаптация на бежанците и справянето им с травматични преживявания чрез организиране на индивидуални и групови психологически консултации за бежанци.