На 7 март 2025, ден след официалното откриване на изложбата „Изкуството да си непослушна“ (The Art of Behaving Badly), две от основателките на Герила Гърлс – известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц – ще изнесат перформативна публична лекция на живо в Квадрат 500.
Кога: 7 март 2025 г. от 18:00 ч.
Къде: Национална галерия / Квадрат 500
Заявете Вашето присъствие ТУК.
Събитието е с вход свободен, но регистрацията е задължителна. Поради ограничения брой места обаче, попълването на този формуляр не гарантира присъствие. Ако сте сред първите регистрирани, ще получите официална покана по имейл до 28.02.2025 г. В случай че местата се запълнят и не получите покана, ще ви включим в резервен списък и ще ви уведомим, ако се освободи място. Надяваме се да успеем да ви посрещнем!
Ще завършим събитието с коктейл, любезно предоставен ни от Maxxium / Фреженет.
ЗА ГЕРИЛА ГЪРЛС
Анонимната артистична група е основана в Ню Йорк през 1985, след акция, която критикува политиките на Музея за модерно изкуство (MoMA). Групата насочва вниманието си към половото и расовото неравенство в артистичната общност и обществото като цяло. Чрез плакати, книги, билбордове, лекции, интервюта, публични изяви и дигитални интервенции Герила Гърлс разобличават неравенствата, дискриминацията, корупцията и конфликтите на интереси в артистичните институции. Членовете ѝ остават в анонимност, като носят маски на горили и използват псевдоними на художнички от минали епохи
Герила Гърлс: „Изкуството да си непослушна“ (The Art of Behaving Badly)
Кога: 6 март – 8 юни 2025
Къде: Национална галерия / Квадрат 500, пл. „Св. Александър Невски”, ул. „19-ти февруари” 1
Ретроспективата „Изкуството да си непослушна“ (The Art of Behaving Badly) включва най-значимите творби на групата, сред които и легендарния плакат „Трябва ли жените да са голи, за да влязат в музея Метрополитън?“, който провокира публиката през 1989 с пояснението, че по-малко от 5% от художниците в модерното изкуство са жени, но 85% от голите тела са женски. Изложбата е част от многогодишния проект на БФЖ „Фонд за артистични проекти на жени“.
Медиен партньор: БТА / Българска телеграфна агенция.
Росена Иванова, куратор на изложбата