През 2024 г. Български фонд за жените навърши 20 години! За да отпразнуваме нашата годишнина, подбрахме 20 ключови момента от богатата история на Фонда, които да споделим с вас. Приятно четене!
***
През април 2025 г. Български фонд за жените (БФЖ) бе избран повторно за член на Съвета за развитие на гражданското общество (СРГО) към Министерския съвет – признание, което идва в труден момент за сектора, белязан от политическа нестабилност, системно неглижиране и блокирани финансирания. За Фонда това е не просто административен акт, а знак за доверието към нас като организация, която неотклонно защитава демократичните ценности, равнопоставеността и правото на глас на маргинализираните групи.
СРГО – потенциал, който не бива да бъде пренебрегван
Съветът може да бъде ключов двигател за устойчивостта на гражданския сектор – като съблюдава нуждите, координира стратегиите, дава експертни становища и изгражда мостове между държавата и местните власти. Съветът може да „преведе“ реалните нужди на гражданския сектор на език, разбираем за държавните институции и европейските донори и да гарантира обвързаност между разпределянето на държавните ресурси и реалното социално въздействие в страната. Въпреки това, през последните години – между 2022 и 2024 г. – политическата криза в управлението постави на пауза функционирането на Съвета, а през 2024 г. той дори не бе свикан въпреки усилията на членовете му.
Гласът на БФЖ в Съвета
БФЖ е в СГРО още от създаването му през 2022 г. – не просто като участник, а като глас, който настоява правата на жените и уязвимите групи да бъдат в центъра на националния разговор. Като организация, която вярва, че силно гражданско общество означава стабилна демокрация.
Горди сме, че подкрепихме инициативи като „СРГО не е поредната абревиатура“ и „#АзДействамНеЧакам“. Кампании, които не само посочиха проблемите, пред които се изправят организациите, но и ясно начертаха пътя напред – приемане на стандарти за обществени консултации, подкрепа за застъпничество и повече ресурси за гражданските инициативи.
„СРГО скъсява дистанцията между държавата и гражданите. Функционално изпълнява административни задачи, но целите му надхвърлят това — СРГО действа като жива и развиваща се платформа за обществено обсъждане, която има и своята документална и законова тежест. Именно тази рамка е ключова, за да може общественият дебат да се превръща в реални политики“, подчертава Росена Иванова, проектна мениджърка в БФЖ и представителка на Фонда в Съвета.
Надежда и решителност за 2025 г.
Макар през 2024 г. усилията за създаване на ефективен финансов механизъм да не дадоха резултат, няма да се откажем. Заедно с нашите партньори вече направихме първите стъпки – изпратихме писмо до председателя на Съвета с настояване за незабавното му свикване, изготвяне на оперативен план и по-голяма прозрачност.
Благодарим ви! За доверието, за енергията, за споделената борба. Вярваме в силата на общността. Вярваме, че СРГО може да бъде истински двигател на промяната!