20 години феминистки истории: Колидерството като споделена сила и грижа

4 юли, 2025 | 20 години БФЖ, Новини

През 2024 г. Български фонд за жените (БФЖ) навърши 20 години! За да отпразнуваме нашата годишнина, подбрахме 20 ключови момента от богатата история на Фонда, които да споделим с вас. Приятно четене!

***

През 2023 г. Български фонд за жените направи още една важна и смела крачка – този път навътре, към себе си. Фондът въведе модела на колидерство (co-leadership) – форма на управление, която не просто променя структурата, а въплъщава всичко, в което вярваме: споделена отговорност, грижа, равнопоставеност и овластяване.

С тази промяна начело на организацията застанаха две отдадени на каузата лидерки: дългогодишната директорка Надежда Дерменджиева и дотогавашната заместник-директорка Гергана Куцева – в новите си роли на кодиректорки. Решението дойде естествено, след години на бърз растеж – разширяващ се екип, увеличени бюджети и силно обществено въздействие.

„Още когато започнахме заедно да работим, с Гергана имахме неофициално колидерство и винаги сме знаели, че някой ден то ще е факт. С разрастването на екипа, се появи възможност най-после да го официализираме и да отговорим на нуждата за ясно разпределение на ролите на всички, за да можем да работим по-стратегически и по-ефективно“, споделя Надежда.

Колидерството е точно това: да споделяш властта, но и отговорността, да подкрепяш другия и да се грижиш – и за себе си, и за колегите си. Това е феминистки модел, който създава пространство за доверие, съвместност и ефективност, вместо за стрес и претоварване. За разлика от йерархичния подход, където всичко тежи на един човек, тук лидерството е екипна задача.

„С Надя сме много различни в начина си на работа, но се допълваме чудесно и това е едно от нещата, на които се дължи нашият успех. Имали сме и трудни периоди, но винаги сме гледали в една посока. В един момент решихме да си разменим отговорностите, за да пробва всяка от нас нещо ново. Това е и организационната култура на БФЖ – гъвкава, динамична, окуражаваща лидерство, самоинициативност, и развиване на силните качества на всяка от нас“, допълва Гергана.

Колидерството не е просто организационна промяна. То е феминистка заявка: за споделена сила, за партньорство, за по-здравословна култура на работа. Моделът се утвърждава и в глобален мащаб – като по-устойчив, по-креативен и по-справедлив. Там, където има повече от една перспектива, решенията са по-смели и по-мъдри.

В БФЖ, през последните две години, колидерството насочва допълващите се умения и опит на Надежда и Гергана към постигането на визията ни, заложена в нашата Теория на промяната. Това е начин не само да работим по-добре, а да създаваме по-човечна и устойчива работна среда.

Преразпределянето на отговорности между кодиректорките помага на екипа ни да бъде по-гъвкав, по-смел, по-сплотен. Намалява риска от прегаряне и отваря път за всяка членка на екипа да развие собственото си лидерство.

Защото вярваме, че в едно феминистко бъдеще властта не се трупа – тя се споделя.