Градът, който чува всички: как жените преобразяват публичното пространство

9 юли, 2025 | 20 години БФЖ, Новини

По случай 20-годишнината на Български фонд за жените (БФЖ) си спомняме за проекти, които променят не само средата, но и представата за възможното. „Усещане за град“ беше един от тях. Приятно четене! 

Когато през 2019 г. Пловдив беше обявен за Европейска столица на културата, БФЖ се включи със своя визия: да превърне града в по-сигурно, по-достъпно и по-справедливо място за всички. Така се роди проектът „Усещане за град: приобщаващ, безопасен и устойчив Пловдив“ – инициатива, която свърза изкуството с активизма, урбанизма с равноправието, и културното пространство с човешките права. 

Проектът предложи модел на развитие, в който гласовете на хората стоят в центъра – особено тези на жените, момичетата, ромската общност, хората с увреждания и всички, чиито нужди често остават извън погледа на градското планиране. Чрез серия от изследователски разходки в два пловдивски квартала – Тракия и Прослав – жителите имаха възможност да споделят как преживяват града и какво би го направило по-добро място за живот. Участници от различни възрасти, пол и социални групи бяха насърчени да мислят за сигурността, достъпността и красотата на средата, която ги заобикаля – и как тя се променя, когато се погледне през различни перспективи. 

Кулминацията на проекта бяха осем артистични намеси, създадени от артистки от България, Германия, Италия и Румъния, вдъхновени от разговорите с жителите. Всяка творба повдигаше въпроси за ролята на жените в градската среда, за екологията, за етиката на визуалната култура и за начина, по който градовете могат да се превърнат в пространства на приобщаване и грижа. Намесите не само дадоха глас на незабелязани разкази, но и провокираха преосмисляне на това как се проектират и преживяват публичните пространства. 

„Усещане за град“ беше повече от културен проект – той беше практика на солидарност, участие и въображение. Той показа, че когато говорим за правото на град, трябва да говорим и за правото на безопасност, видимост и достойнство – особено за онези, които твърде често са изключени от вземането на решения. 

Инициативата се осъществи по проект „Усещане за град: приобщаващ, безопасен и устойчив Пловдив“ на Български фонд за жените, част от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, в партньорство с фондация „Джендър Алтернативи“, „Консултантско бюро – Напредък 7“ и Womenability. 

 

Научи повече за проекта:
  • Усещане за град – повече за концепцията, артистките и използвания подход gender mainstreaming.