В края на март европейският клон на Международната мрежа на женските фондове Prospera участва в поредица от стратегически срещи за застъпничество с представители от различни отдели на Европейската комисия. Кулминацията беше на 20 март, когато Български фонд за жените взе участие в голяма панелна дискусия в Европейския парламент на тема „Укрепване на демокрацията чрез гласовете на жените в европейските избори през 2024 г.: Предизвикателства и възможности от гледната точка на женските фондове“.
Панелът беше открит от евродепутката Мария Нойхл, членка и координаторка на групата на социалистите и демократите в Комисията по правата на жените и равенството между половете (FEMM), която обърна специално внимание на свиващото се пространство за феминисткото гражданско общество, както и на дискриминацията и нападенията срещу женски организации и защитници на правата на човека. Панелът включваше изказвания на членове на Prospera, които представиха примери за това как да се укрепят съществуващите финансови инструменти и разказаха за проекти, подкрепени от тях.
Констанс Клаус, заместник-изпълнителен директор на немския женски фонд Filia, сподели с притеснение, че „пространствата, в които организациите за защита на правата на жените и феминистките активисти могат да се борят за справедлив и приобщаващ свят, намаляват. Ние, като женски фондове в Европа, наблюдаваме със загриженост, че бюрократичните пречки и липсата на финансиране правят работата на активистите за правата на жените трудна до почти невъзможна. Войната в Европа влошава още повече ситуацията.“
Добромира Терпешева, проектен мениджър в Български фонд за жените, подчерта, че един от начините за справяне с тази тенденция е феминисткото безвъзмездно финансиране и неговият трансформиращ подход към филантропията, който служи като мощен инструмент за насърчаване на равенството между половете и правата на жените по света. Тя също добави, че женските фондове работят с феминистка гледна точка, като приоритизрат финансиране за местни организации, инициативи, ръководени от жени, и проекти, чийто фокус са гласовете и преживяванията на жените и маргинализираните групи, за които знаем от проучвания и от опит, че разработват най-устойчивите решения на социалните предизвикателства.
В рамките на панела се проведе дискусия и с участието на Нийл Дата, изпълнителен директор и основател на Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни въпроси, който представи информация за източниците на финансиране на анти джендър движенията от своя доклад „Върхът на айсберга“. Катя Ленцинг, заместник-ръководител в Генерална дирекция „Правосъдие“, отдел Равенство между половете, разказа за стремежа на Европейската комисия да насърчава ангажираността на гражданското общество и да създава партньорства чрез програмата „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV).
Ние, като женски фонд вярваме, че е изключително важно европейските институции да признаят свиването на гражданското пространство и заплахите за феминистките организации, за да гарантират, че гласът на жените е напълно признат в демократичния процес. Адресирахме значението на наличието на стабилен правен и финансов механизъм на Европейския съюз, който да предпазва защитниците на правата на човека, женските и други организации на гражданското общество. Изключително важно е правителствата да признаят тези заплахи, да подкрепят и насърчат феминистките организации, за да гарантират, че гласовете на жените са напълно чути в демократичните процеси на взимане на решения в Европейския съюз и извън него.