Визуалната история на България често е монолог, в който жената отсъства. Срещаме я в произведенията като муза, като майка, но рядко като действащото лице. Какво губим, когато тя липсва? Какви истории остават неразказани?
Тези въпроси ни доведоха до създаването на „Фонд за артистични проекти на жени“ през 2017 г. — инициатива, която Български фонд за жените (БФЖ) започна с ясната цел да изведе на преден план разговора за представителството на жените в света на изкуството и да даде пространство за техния творчески поглед, който толкова често остава невидим.
Българските художнички заслужават да имат бъдеще, настояще и минало — точно, както техните колеги мъже. Да присъстват активно в историята и паметта ни, да имат пространство да творят, а достъпът им до институционални ресурси да не бъде ограничаван от остарели обществени норми.
През март 2025 г., по покана на БФЖ, световноизвестният артистичен колектив Guerrilla Girls ще гостува с голяма ретроспективна изложба под названието „Изкуството да си непослушна“ (Тhe Art of Behaving Badly) в Национална галерия / Квадрат 500. Ден след откриването, колективът от Ню Йорк ще изнесе специална лекция за българската публика, в която артисти, специалисти и любители ще могат да почерпят от опита на най-шумните критици на институционалното изключване на жените от изкуството.
Какво предстои?
БФЖ планира третото издание на „Фонд за артистични проекти на жени“, в рамките на който ще подкрепим със стипендии 10 български художнички. През 2026 г. творбите на избраните артистки ще бъдат представени в богата публична програма.
Защо да ни подкрепите?
Всяко дарение за „Фонд за артистични проекти на жени“ е инвестиция в по-справедливо и приобщаващо общество. Всяка подкрепена художничка и всяка създадена творба в рамките на Фонда е стъпка към разрушаването на невидимите, но осезаеми прегради, с които жените в света на изкуството се борят от векове.
Целта на БФЖ е поне една от 10-те стипендии за български художнички да бъде изцяло набрана от даренията на хора, които вярват, че творческият поглед на жените трябва да бъде в центъра, а не в периферията, на културния разказ.