Тихата криза, пред която са изправени феминистките движения – и как женските фондове ѝ отговарят

12 май, 2025 | Новини

Като част от Prospera – Международната мрежа на женските фондове, Български фонд за жените се присъединява към колективния призив да се обърне внимание на задълбочаваща се, но слабо отразена криза, която застрашава феминистките и социалноправозащитни движения в световен мащаб.

Скорошно мрежово проучване и анализ, проведени от Prospera, разкриват сериозното въздействие на съкращенията във финансирането – 676 милиона щатски долара загубени средства за период от само две години. Тези загуби не са просто финансов удар – те представляват системна заплаха за самата устойчивост на феминистката и активистка инфраструктура по света.

Проучването сочи, че 78% от членовете на мрежата вече са засегнати. На риск са изложени ключови сфери като ЛГБТИ+ права, сексуално и репродуктивно здраве, активизъм на местно ниво и мобилизация на общности. В същото време растат правните, дигиталните и физическите заплахи към феминистките активисти – особено към онези, които принадлежат към най-маргинализираните групи.

Тази криза е предизвикателство към самата идея за справедлив, антиколониален и воден от общности прогрес, за който феминистките движения се борят.

Въпреки сериозността на ситуацията, членовете на Prospera – включително и Български фонд за жените – отговарят със смелост, солидарност и иновации. Продължаваме да разработваме нови стратегии за устойчиво финансиране и да търсим начини за запазване на жизненоважни инициативи. Като мрежа ние се стремим да посрещнем този момент с грижа, гъвкавост и дългосрочна визия.

Вярваме, че движението ще устои – не като се пречупи под натиска, а като разруши причините, довели до тази криза. За това разчитаме на трансформиращата и колективна сила на феминистката солидарност.

Като част от усилията за дългосрочна устойчивост, по-рано тази година БФЖ публикува второто издание на изследване на нуждите на организации и активистки групи в България. Докладът, изготвен от социоложката д-р Леа Вайсова, очертава основните затруднения пред сектора и предлага насоки за бъдещата работа на фонда.