БФЖ и международната солидарност: част от глобалната мрежа Prospera

17 юли, 2025 | 20 години БФЖ, Новини

През 2024 г. Български фонд за жените (БФЖ) навърши 20 години! По повод годишнината подбрахме 20 ключови момента от богатата ни история, които да споделим с вас. Приятно четене!

Сред тях е и дългогодишното ни участие в международни феминистки мрежи и съюзи, които ни позволяват да споделяме опит, да действаме солидарно и да допринасяме за глобални социални промени. Български фонд за жените е част от Prospera – Международната мрежа на женските фондове, която обединява над 40 фонда от цял свят, работещи за укрепване на феминистките движения и насърчаване на равнопоставеността. Членството в Prospera е не просто символично – то е стратегически ангажимент към глобалната борба за права на жените, феминистки подход към финансирането и транснационална солидарност.

Prospera подкрепя ресурсно и стратегически женски и феминистки фондове в повече от 100 държави, които от своя страна достигат до над 10 000 организации на местно ниво. Така се изгражда устойчива екосистема за социална промяна, която залага на дългосрочни решения, базирани на опита и нуждите на самите общности.

От 2020 г. Надежда Дерменджиева, ко-директорка на БФЖ, е част от Борда на Prospera – още едно признание за активната роля на Фонда в международното феминистко движение и принос към стратегическото развитие на мрежата.

За БФЖ членството в Prospera носи огромна добавена стойност – обмяна на опит и знания, достъп до международни партньорства, застъпничество и подкрепа за феминистки каузи на глобално ниво. В рамките на мрежата споделяме и развиваме общи визии – за свят без насилие, с равни възможности и достоен живот за всички, независимо от пол, произход или икономически статус.

Солидарността е нашата сила. Свързаността е нашият ресурс.

Скорошно мрежово изследване на Prospera разкрива сериозното въздействие на съкращенията във финансирането – 676 милиона щатски долара загубени средства само за две години. Тези загуби застрашават не просто отделни организации, а устойчивостта на цялата феминистка и активистка инфраструктура по света. Прочетете повече за изследването ТУК.