Български дарителски форум и Български фонд за жените организират конференция на тема „Жените и филантропията“

14 ное., 2011 | Новини

Събитието ще бъде на 22 ноември в хотел Шератон, зала Роял I от 9:00 часа.

Целта на събитието е насърчаване и мотивиране на жените в България да се включват в реализацията на социално значими каузи чрез експертна и финансова подкрепа, доброволчески труд, създаване на фондации и ориентиране на бизнеса в посока на общественозначими проекти, както и популяризиране на добри дарителски модели и практики и ангажираност на бизнеса и гражданите в социално значими каузи, през креативната женска енергия.

Лекторите

Керъл Андреа (Carol Andreae) живее и работи в САЩ, щата Охайо, за „Women’s Fund of Central Ohio“ – организация, на която е съосновател и посвещава по-голямата част от времето си.

Керъл е член и на фондацията „Жените движат милиони“ (Women Moving Millions), която насърчава филантропията и усилията на жените, които работят за социална промяна.

С бакалавърска степен от „Smith College“ и магистърска степен от университета в Охайо, Керъл продължава да надгражда своето образование и е сертифицирана по две обучителни програми: The Newfield Network, The Strozzi Institute и Тhe Gestalt Institute of New England.

Професионалният й път включва още и преподавателски опит в сферата на образованието, както и опит като „fund raiser“ и кариерен консултант, водещ на тренинги за самоусъвършенстване и изпълнителен директор на The Women’s Career Center в Портланд, щата Мейн.

Мариан Сакс (Marjan Sax) е учен, писател и опитен тренер на обучения. По стечение на обстоятелставата Мариан Сакс е поставена в ролята да бъде между „света на парите“ и „света на фондонабиращите“ – едва 25 годишна, тя получава щедро наследство, с което по-късно става един от основателите на “Мама Кеш“ (Mama Cash) в Холандия, организация, която подпомага проекти на НПО за защита правата на децата и жените.

Като директор на фондацията и председател на управителния съвет на „Мама Кеш“, Мариан допринася много както за значителните финансови успехи на фонда, така и за успешното му функциониране и дейност.

Жените и филантропията: българският контекст

  • Магдалена Малеева, „Горичка“
  • Цецка Радева, „Интерланг“
  • Радина Велчева, фондация „Искам бебе“
  • Нина Миткова, „Чиполино“

СЪПЪТСТВАЩА ИНИЦИАТИВА

Български фонд за жените организира дарителска инициатива за набиране на средства в помощ на жени и деца, претърпели насилие, която ще се проведе в рамките на конференцията „Жените и филантропията” (22 ноември, хотел Шератон)

Три художнички, Александрина Караджова, Силвия Басева и Дарина Янева ще изложат свои творби. Процент от приходите от продажбата на 12 изящни творби ще бъдат дарени на Български фонд за жените, който от своя страна ще даде дарението за подпомагане дейността на неправителствени организации, които предоставят психологическа и юридическа помощ и подкрепа на жени и деца, пострадали от насилие.

Тази инициатива е част от дейностите, които Български фонд за жените организира в рамките на международната кампания „16 дни активизъм срещу насилието над жени” (25 ноември -10 декември).

Избрахме за начало на нашите дейности благотворителната изложба с прекрасните творби на Александрина, Силвия и Дарина, за да отправим послание към всички, че можем да внесем красота и хармония в домовете си и в живота ни да няма насилие и агресия; че спокойствието и любовта трябва да ни заобикалят, и че можем да изградим домове, където да се чувстваме сигурни и защитени. Александрина, Силвия и Дарина се присъединиха, защото вярват, че насилието започва с писък, но не трябва да завършва с гробна тишина.

Подредихме изложбата в рамките на конференцията «Жените и филантропията», защото сме убедени, че ние, жените, сме способни да проявим съпричастност към нуждаещите се и имаме силна воля за промяна.

Със закупуването на една картина Вие се присъединявате към нашата борба и ставате част от мрежата за подкрепа на жени и деца, пострадали от насилие.

Данни на МВР за 2010 г. :

  • Всяка четвърта българка е жертва на домашно насилие
  • Всеки трети българин познава жертва на домашно насилие
  • Едва 5,5 % от анкетираните обаче признават, че те самите са жертви на физически тормоз от близък
  • Други 5% не желаят да отговорят дали са били малтретирани, което най-вероятно също ги поставя в тази категория
  • 86% от анкетиратните заявявт, че има нужда от закон за домашно насилие

Данни на „Алианса за защита срещу домашното насилие” за 2010 и 2011 г.

  • В периода януари-декември 2010 г. организациите са оказали помощ и са предоставили услуги на 4 809 жертви на насилие.
  • 342 са жертвите на насилие, които са били настанени в общо 6-те Кризисни центъра на организациите от Алианса в градовете София, Варна, Бургас, Плевен, Силистра и Перник, като се има предвид, че някои от тях бяха открити след средата на настоящата година и средният престой на клиентите е 3 месеца, а в много от случаите и по-дълъг, предвид високият риск и сложността на ситуацията, в която се намират.
  • 73% от потърсилите помощ са пълнолетни /жени/, а останалите 27 % са деца.
  • Само за първите 3 месеца на 2011 г. жертвите, потърсили консултация са надхвърлили 1300 броя.

Кои са художничките, наши дарители:

Александрина Караджова – www.acrista.bg

Александрина Караджова е български худoжник, които вече над 10 години очарова почитателите на изкуството със своите изящни, магически и женствени картини, изпълнени с изключително експресивния материал сух пастел. Александрина впечатлява ценителите с поетичната си визия за света, с нежност и колорит, които отскоро пресъздава и с други два материала – акрил и масло.

Художничката има множество самостоятелни представяния у нас и в чужбина, участия в общи изложби и организиране на благотворителни проекти. На творбите на Александрина се радват ценители от цялата страна и колекционери от Европа, Северна Америка и Австралия.

От ноември 2010 г. е член на Pastel Guild of Europe. През 2011 г. е включена в изданието Best of Artists Worldwide Charcoal, Pastel & Pencil на Kennedy Publishing, USA.

Силви Басева

Силви Басева е родена на 22.11.1967г. в гр. Ловеч. Завършва Националната Художествена Академия в София, специалност Стенопис, през 1992 г.

Силви Басева работи в областта на живописта, рисунката, витража, стенописта.

Направила е 19 самостоятелни изложби в България и има над 50 участия в съвместни изложби в България и чужбина. Нейни картини са собственост на държавни и частни колекции в България и чужбина. Нейни витражи има в Община Балчик и множество частни хотели, заведения и домове. Участвала е в няколко изложби, посветени на витража и дизайна.

Силви Басева е член на Съюза на българските художници и на Лайънс клуб София– Средец.

Дарина Янева – www.artdarina.com

Дарина Янева е завършила Национална художествена Академия. Член е на Съюза на българските художници. Има над 25 самостоятелни изложби в България и чужбина и поредица участия в общи изложби.

На 24 май 2010г. Дарина Янева е удостоена със сертификат и значка “Златна книга” за принос в развитието и представянето на българската култура от Съвет на европейската научна и културна общност.

През 2010 г серия картини на тема шахмат са част от наградния фонд на световното първенство по шахмат в София и съпътстваща изложба по време на събитието.

През 2002 г. е номинирана сред 10-те най-добри майстори пастелисти, представени в световното списание «Pastel Artist International».

Дарина е основател и ръководител на Академия за детско творчество “ДАЯ”. Над 15 години работи с деца и организира творчески проекти и събития в България и чужбина.