Най-влиятелните жени в света на технологиите през 2016 г.

13 ян., 2017 | Блог

„Стъкленият таван”* е актуален проблем пред израстването на жените лидерки. Мнозина са на мнение, че мъжете са по-добри лидери от жените, тъй като могат да контролират емоциите си и да взимат твърди решения. Всеобщо вярване е и че отпуските по майчинство и грижата за децата са факторите, които пречат на жените да изкачат корпоративната стълбица.

Въпреки трудностите, които се изпречват на пътя им, забележително е как днес жените започват да оставят своята трайна следа в най-различни поприща и индустрии в световен мащаб. Силни и интелигентни, тези жени заемат топ длъжности като изпълнителни директорки, съоснователки и оперативни директорки в глобалния бизнес. Те никога не са се страхували да извоюват своето място в доминирания от мъжете свят, и по този начин да послужат като вдъхновение за много други жени.

Освен в традиционните си роли на домакини, майки и съпруги, тези жени са допринесли много и за развитието на компаниите и организациите, за които работят. Чрез способността си да комуникират ефективно и прозрачно те са генерирали повече приходи за компаниите, които ръководят и са помогнали за професионалното израстване и усъвършенстване на техните служители.

Инфографиката, която ще видите по-долу, ще ви запознае с някои от най-влиятелните жени в света на технологиите през 2016 г. И въпреки че, както е известно, светът на технологиите е ръководен от мъже, тези силни жени успяха да достигнат до високопоставени ръководни позиции и доказаха, че нищо не може да ги спре да успеят, дори и стъкленият таван.

Запомнете го от тези супер влиятелни жени. Нищо не е невъзможно на този свят, ако човек е твърдо решен да постигне целта си и да успее.

От инфографиката изобразена по-долу можете да научите повече за големите постижения, които най-успелите жени в света на технологиите са пожънали за компаниите, които управляват.

The World’s Most Powerful Women In Tech 2016

Мелинда Гейтс (съоснователка на Bill and Melinda Gates Foundation) – с работата си тя е допринесла да бъдат набрани значителни средства за каузи, свързани с образованието и здравеопазването (даренията към фондацията възлизат на повече от 37 милиона долара).

Шерил Сандбърг (главна оперативна директорка на Facebook) – под нейното ръководство компанията достига рекордните 3.69 милиарда долара приходи през 2015 г. и средно 1 милиард потребители на ден.

Сюзан Войдзицки (изпълнителна директорка на YouTube) – тя оглавява най-популярния сайт за видео съдържание, който се оценява на 70 милиарда долара и се радва на повече от 1 милиард уникални посетители на месец.

Джен Фицпатрик (вицепрезидентка на Google Maps) – една от първите жени, заемали длъжността „софтуерен инженер” в Гугъл. Понастоящем тя е отговорна за мениджмънта на приложението Google Maps, което се използва от повече от 1 милиард души в световен мащаб

Мариса Майер (изпълнителна директорка на Yahoo) – тя е сред първите жени служителки в гиганта Гугъл. За съжаление не успява да преобърне съдбата на Yahoo, чийто основен бизнес предстои да бъде закупен от компанията Verizon през 2017 г.

Мег Уитман (изпълнителна директорка на Hewlett-Packard) – успява да увеличи приходите на eBay от 5.7 милиона до 8 милиарда долара само за десетилетие. Сега тя ръководи технологичен гигант на стойност 52 милиарда долара.

Джини Ромети (изпълнителна директорка на IBM) – като истински визионер, тя промотира когнитивните изчислителни системи (технологии, способни да се учат, а не просто да обработват данни)* като стандарт в съвременната дигитална епоха, и то въпреки понесените загуби.

Урсула Бърнс (председателка и изпълнителна директорка на Xerox) – може би единствената чернокожа жена на пост изпълнителен директор. Успява да покачи печалбата на компанията до 18 милиарда долара.

Анджела Арендс (старша вицепрезидентка на отдел продажби на дребно, Apple) – след като спасява модна къща от банкрут, тя е наета от Apple като първата жена в екипа на бившия главен оперативен директор и настоящ шеф на Apple Тим Кук.

Рут Порат (главна финансова директорка на Alphabet) – след напускането си от ръководството на американската инвестиционна банка „Морган Стенли” поема управлението на финансите на една от най-печелившите технологични компании в света.

* Т.нар. „стъклен таван” е група от „невидими“ (неочевидни) бариери, основани на предразсъдъци, които възпрепятстват развитието на жените към по-високи длъжности в тяхната кариера (Източник: Уикипедия)

Автор: Сара Смит – майка на четири деца, бизнесдама по професия и блогър по душа. Тя е адвокат на равнопоставеността на половете и е член на редица организации, които се занимават с темата.

Превод: Веселина Божинова

Снимка: CBC

Текстът не представлява непременно позицията на Български фонд за жените и организацията не носи отговорност за неговото съдържание, нито в случай на злоупотреба и плагиатство.