Тя е на 23 години. Родена е и живее в Котел. Казва се Таня Христова и работи като училищен психолог в СУ „Г. С. Раковски“ – гимназията, която е завършила.
„Никога не съм си представяла, че ще работя в системата на образованието“, разказва Таня. „Завърших Социален мениджмънт. Но с всеки изминал ден се убеждавам, че съм на правилното място в училище. Децата имат нужда да говорят, да споделят, да се разкриват и го правят, когато спечелиш доверието им. Те имат нужда да бъдат ангажирани. Децата са изключително творчески личности, които с нужната провокация и мотивация, създават чудеса. Организираме различни мероприятия на училищно и общинско ниво – благотворителни, информационни и дарителски кампании на различни теми, активни сме онлайн. Изявата ги мотивира, а тяхната мотивация зарежда мен“, разказва Таня с усмивка.
Втората работа на училищната психоложка е като координатор по проект „Първи стъпки за професионално развитие“, финансиран от Европейското икономическо пространство и изпълняван от фондация „Тръст за социална алтернатива“. Таня има задачата да посредничи между представители на бизнеса и младежи в неравностойно положение, за да се опита да им осигури работа и менторска подкрепа от експерти от различни компании на новото им работно място.
Но същинската й страст, както самата тя казва, е доброволчеството. Прави го вече 13 години. Била е доброволец в БЧК и в Младежка фондация „Арете“. Казва, че двете организации имат огромен принос за израстването й като личност и за изграждането на уменията й за организация и фондонабиране.
В началото на тази година Таня се включва в Програмата за общностно развитие на Български фонд за жените и по думите й там се среща с прекрасни хора, които й предоставят възможност да създаде и реализира своя инициатива в полза на общността. Така се ражда проектът „Да говорим“, финансиран от Български фонд за жените. Работата по него е насочена към момичета от малцинствените общности и цели да създаде мостове между поколенията и общностите, които живеят в Котленско. Усилията на Таня са впрегнати в това да запали искрата и да създаде общност от мотивирани млади хора, които имат потенциал и са готови да работят здраво, за да го развият. В рамките на инициативата са предвидени срещи, разговори и образователни материали на здравна тематика, за предотвратяване на ранните бракове, за необходимостта от продължаване на образованието на момичетата и като цяло – за правата и задълженията на младите хора.
Самата Таня е представителка на ромската общност и познава десетки момичета като себе си, които са успели да надскочат стереотипа за ромската общност и да се изградят като свободомислещи и дейни млади жени – професионалисти в различни области. Таня е убедена, че ключът към успешната интеграция е образованието. Затова тя продължава да прави всичко по силите си, за да мотивира младите ромски момичета да учат, да се развиват, да бъдат активни, критично мислещи и образовани хора.
Обаче Таня не спира до тук. Когато в средата на март епидемията от COVID-19 доведе до обявяването на извънредно положение, тя осъзнава, че много семейства от нейната общност са поставени в критична ситуация и губят и малкото си доходи. Таня се замисля какво може да направи и решава да адаптира дейностите по своя проект, за което получава подкрепа от Български фонд за жените. „Замислих се, че трябва да трансформирам работата си към инициативи в подкрепа на битката с последиците от пандемията. Като моя лична кауза, ми беше трудно да се откажа от проекта „Да говорим“, но реших да го отложа във времето, като преструктурирах част от дейностите, така че да ги осъществя дистанционно“, сподели Таня Христова.
„Заливането с негативна информация от медиите, отчаяните публикации из социалните мрежи и хилядите апели за помощ, в комбинация със статистиките за новорегистрираните безработни ме накара да се замисля с какво и как мога да бъда полезна. В моето населено място, Котел – населението се прехранва предимно с музика, дърводобив, бране на билки и гъби, строителство и сезонна работа в страни от Европейския съюз. В момента на социална изолация тези хора останаха без доходи за неопределен период. Затова се замислих за най-нуждаещите се – майките на малки деца и бебета. Реших да не се ограничавам в рамките на социален статус или етнически произход. По собствена инициатива изпратих имейл с апел до няколко компании, които произвеждат и търгуват с консумативи и детски храни да се включат с дарения. Три дни по-късно получих положителен отговор от българската компания ФИКОСОТА ООД, базирана в гр. Шумен, които приеха каузата присърце и направиха голямо дарение под формата хигиенни продукти и средства за почистване на дома – бебешки пелени, мокри кърпи, сапун, капсули за пране“, обяснява Таня.
Тя успява да създаде организация на много доброволци и на представители на местните власти, така че договореното от нея дарение да постигне до следните групи:
- 65 семейства от град Котел с деца от 0 до 2 г., които са получили Комплект „Козметика“ + пелени
- 52 семейства, включени в работата на Центъра за работа с деца на улицата, на които са раздадени Комплект „Козметика“ – мокри кърпи, капсули за пране и сапун
- Център за настаняване от семеен тип – гр. Котел, на които са дарени Мокри кърпи, капсули за пране и сапун
- Комплекс за социални услуги „Звено майка и бебе“ – гр. Стара Загора, които получават Комплект „Козметика“ + пелени
- 8 семейства от град Разград с деца от 0 до 2 г., на които са предоставени Комплект „Козметика“ + пелени
- 10 семейства от село Горни Домлян, община Карлово с деца от 0 до 2 г., които получават дарение от Комплект „Козметика“ + пелени
- 24 семейства от село Драчево, община Средец с деца от 0 до 2 г., на които са предоставени Комплект „Козметика“ + пелени
- 3 семейства от село Беломорци, община Омуртаг с деца от 0 до 2 г., дарение от Комплект „Козметика“ + пелени
- 2 семейства от село Караджово, община Садово с деца от 0 до 2 г., получили Комплект „Козметика“ + пелени
Така общият брой на подкрепените от инициативата на Таня Христова семейства е 164, както и 2 социални услуги за настаняване на най-нуждаещите се групи деца и възрастни.

Таня е страшно развълнувана, тъй като при разпределянето на дарението е видяла с очите си трудните условия, в които живеят хората и благодарността в очите им. Тя изказва специални благодарности на всички доброволци по места, които са се включили в инициативата и са помогнали за транспортирането и раздаването на хигиенните продукти. Благодари също на Коста Каранашев, кмет на община Котел за оказаното доверие и подкрепа, както и на началника на отдел „Социални и хуманитарни дейности“ – Десислава Пепелишева, на здравния медиатор Дора Раданчева и на екипа на Центъра за работа с деца на улицата (ЦРДУ). Всички те са съдействали даренията да достигнат максимално бързо и безопасно до децата и техните семейства.
Инициаторката на тази доброволческа хуманитарна акция изказва огромна благодарност на „ФИКОСОТА ООД“, които са дарили самите продукти. Възхищение заслужават и „Ин тайм“ – фирмата за куриерски услуги, които безвъзмездно са осигурили транспортирането на даренията до различните населени места. Скромно добавяме, че Таня благодари и на екипа на Български фонд за жените за моралната подкрепа, менторството и доверието към нея.
Таня завършва с усмивка и с думите: „Хора, страхотни сте! Заедно ще се справим и нека да мислим с грижа за най-малките и най-засегнатите от тази криза“.