Остават само два дни до края на кампанията за набиране на средства в помощ на жертвите на домашно насилие и техните деца. Спешният Фонд за борба с домашното насилие в условията на COVID-19 бе стартиран в края на май от Български фонд за жените в партньорство с Фондация BCause и Български дарителски форум. От началото на коронавирус пандемията и извънредното положение, случаите на домашно насилие се увеличиха значително. 9 жени загубиха живота си, убити от своите партньори. Организациите, които управляват горещите линии за пострадали от насилие съобщиха за ръст в обажданията и за много по-тежки случаи.
Фондът набира подкрепа от корпоративни и индивидуални дарители. Още една компания – българската технологична фирма Melon подкрепи Фонда като направи дарение за спешна закрила на жертвите на домашно насилие и техните деца.
Използваме възможността да благодарим и на останалите корпоративни дарители, които подкрепиха спешния Фонд – компаниите Beiersdorf/ NIVEA, EasyPay, Experian България и Фондация „Лъчезар Цоцорков“.
Благодарим и на стотиците индивидуални дарители, които се включиха в каузата като дариха в Платформата.бг, чрез сайта на Български фонд за жените, чрез SMS на кратък номер 17 777 с текст DMS SILA и на касите на EasyPay в цялата страна.
Пет организации вече получиха първите набрани дарения. Това са организациите, които управляват Кризисните и Консултативни центрове в Русе, София, Хасково, Димитровград и Дупница.
Как ще бъдат изразходвани набраните средства?
Ето разказа на управителя на Консултативния център за жертви на домашно насилие, който работи с хора от градовете Хасково, Димитровград и Свиленград.
„От началото на годината до момента 76 човека потърсиха помощ в Центъра, което е значително повече от броя на консултациите, проведени за същия период на миналата година. Увеличението е приблизително двойно“, разказва Петя Петкова, управител на Центъра. По време на извънредното положение и домашната изолация 38 жени са потърсили помощ по телефона. Издадени са 5 заповеди за защита. От края на май, когато Центърът започва отново да работи директно с клиенти и отваря услугата за лични посещения, се работи с 16 жени, което е голям брой за град като Хасково. Имало е дни, в които по 3-4 жени са търсили спешна консултация.
Тъй като Центърът се намира много близо до Полицията в Хасково и това не е случайно, много често жените идват там, директно насочени от МВР. Те търсят спешна помощ, не могат да чакат и ако не бъдат поети за консултация веднага, случаят може да има много тежки последствия. Никой потърсил помощ не е върнат, дори и в най-тежките моменти на карантина. Всички обаждания или лично дошли за консултация са приети на момента и им е оказана необходимата спешна помощ според нуждите им.
Управителката на Консултативния център Петя Петкова споделя, че най-големите трудности, както по време на извънредното положение, така и по принцип, са с финансираното. В Хасково няма услуга за жертвите на домашно насилие, която да е общинска и да се финансира с държавно делегиран бюджет. Двете услуги – Консултативният и Кризисният център се поддържат от гражданска организация, която непрекъснато търси финансиране – от проекти или от дарители. От две години насам Кризисният център получава и държавно финансиране, но то е изключително недостатъчно. Другата голяма трудност е със запазването на екипа, отново по финансови причини.
„Независимо от проблемите, никога не сме затваряли и не сме връщали никого. И най-важното – консултациите са напълно безплатни! Много хора не знаят това и след консултацията питат „Колко ви дължим?“ Те не могат да повярват, че тази услуга е безплатна за тях. Искаме да обърнем внимание на хората, да – тези услуги за жертвите на насилие са напълно безплатни.
Затова благодарим от сърце на всички фирми и индивидуални дарители, които подкрепиха кампанията и дариха за спешния Фонд за борба с домашното насилие! Така тяхната подкрепа достига директно до тези най-нуждаещи се хора и ние можем да им помогнем – с юридическа консултация, с психологическа помощ, която понякога продължава много дълго във времето, със социална и хуманитарна помощ. Благодарим също на организаторите на кампанията от Български фонд за жените и на BCause за ваучерите за храна, които ни предоставиха (ваучерите са дарени от компанията „Филип Морис“), тъй като с тях ще окажем спешна хуманитарна помощ на най-бедните потребители, които в момента се справят много трудно.
„Това, което наблюдаваме от началото на пандемията е, че много се е повишила тревожността на всички хора“, разказва още Петкова. Поради това, че са затворени вкъщи, поради това, че няма къде да отидат, няма от кого да потърсят помощ. Искаме да им кажем че ние сме тук – в Хасково, Димитровград и Свиленград и че можем да им помогнем.
Другото, което много тревожи хората и предизвиква много допълнителни проблеми, е ръстът на безработицата – хората нямат достатъчно средства, без работа са, нямат подкрепа от никъде.
„Като трудност колегите от Консултативния център споделят, че по време на карантината е по-трудно с провеждането на консултациите по телефона или онлайн. Защото когато няма жива среща, няма очен контакт, е много по-трудно да се изгради тази доверителна връзка, да се отпусне жертвата и да разкаже какви са проблемите, така че да получи наистина полезни съвети и да успее да разреши проблема си. Жертвите са в много тежка ситуация, ние ги консултираме, обясняваме им какво могат да направят, за да се спасят, но в края на краищата, те трябва да решат сами дали да предприемат действия. Нашето законодателство е такова, че цялата отговорност пада върху тях самите, това е много тежко. Особено по време на карантината, ние им изпращаме документите, които трябва да попълнят, обясняваме им как да попадат жалба, разговарят с юрист, но много от тези жени нямат компютър, затрудняват се да попълнят документите, да ги принтират, да ги подадат и особено по време на пълната социална изолация, много от тях не успяваха да се справят с това. Когато идват в нашия център, ние им помагаме с тези стъпки.
Мога да ви разкажа историята на една жена, която посещава нашия център, за да си представите с какви случаи работим. Тя има 3 деца и е от едно отдалечено населено място. В продължение на 6 години е била подложена на зверско физическо, психическо и емоционално насилие от своя партньор. Тя е лежала дори в болница след побоите. Има множество белези от тежко насилие по тялото си. Мъжът е лежал в затвора. Въпреки, че са му издавани две или три ограничителни заповеди, това не е помагало много, защото той ги е нарушавал и е продължавал да я малтретира. Стигнало се е до там, че докато тя е лежала в болницата след поредния побой, едното й дете е било взето, защото той е представил нещата така, че тя не се грижи за него. Сега детето е в приемно семейство. При контакта с Дирекцията по социално подпомагане, колегите са се оказали добри професионалисти и я насочиха към нас. Обяснили са й, че ако не предприеме мерки и тази ситуация продължава, ще стане така, че накрая ще й вземат и другите деца, а тя дори може да бъде убита, защото партньорът й е рецидивист. Сега работим с нея дългосрочно, като й предоставяме психологическа помощ. Вече се чувства много по-добре и има изгледи да успее да прекрати тази насилническа връзка. За съжаление тя няма къде да отиде и няма помощ от близките си, тъй като и нейната собствена майка има насилническо поведение. Но в следствие на усилията ни и няколко-месечната подкрепа, която й оказваме, този път има добри изгледи тя да се справи и да направи промяна в живота си. Надяваме се да успее и да си върне детето, и да се грижи успешно за другите си две деца.
Това е нашата работа – да помагаме в такива тежки ситуации. И също да помагаме за предотвратяването на подобни тежки ситуации. В Консултативния център ние приемаме всякакви хора, които имат нужда от помощ, изслушваме ги, консултираме ги, даваме им информация какво могат да направят, за да се защитят – себе си, децата си, близките си. Често при нас идват хора, които се консултират за свои приятели, роднини. Това е много хубаво, защото понякога жертвите на осъзнават колко е страшно това, което им се случва и не могат да се откъснат от насилническата връзка. И когато техен близък, на който имат доверие, разполага с цялата информация и им даде съвет и ги подкрепи да потърсят помощ, тогава нещата се получават по-добре. Всички тези услуги, които предоставяме на хората, са безплатни.
Със средствата, които получихме от спешния Фонд за борба с домашното насилие, ще можем да финансираме 30 допълнителни консултации от психолог и 30 консултации с юрист, тъй като в момента случаите, с които работим са повече. Също така ще преградим пространство за консултации, като монтираме плексигласови прегради в трите ни центъра в Хасково, Димитровград и Свиленград, така че да можем да осъществяваме на живо и при по-голяма сигурност за клиентите и за персонала срещите. Ваучерите за храна, които получихме като корпоративно дарение, ще разпределим на най-нуждаещите се семейства, с които работим в трите града.
Благодарим на всички дарители, които се включиха в кампанията и отделиха от личните си средства, за да помогнат на жени като тази, за която ви разказахме по-горе. Кампанията, организирана от Български фонд за жените, Фондация BCause и Български дарителски форум, е много навременна, добре организирана и се случва в момент, в който държавата отново не направи нищо за жертвите на домашно насилие – група, която никога не е била приоритет в политиките за съжаление, завършва Петя Петкова.
Благодарим ви за подкрепата!