През юли 2020 г. Български фонд за жените, с подкрепата на Глобалния фонд за жените (Global Fund for Women), проведе интензивно обучение Feminist Boot Camp, в което се включиха 17 участнички на възраст между 16 и 35 години от 12 различни населени места. Обучението обхвана множество теми за правата на жените и история на женските движения, феминизма и защитата от дискриминация.
Форматът Feminist Boot Camp е част от дългосрочната програма на БФЖ за овластяване на млади жени и момичета, като лагерът представляваше първият и теоретичен етап на инициативата, а след нейното завършване, участничките имаха възможност да упражнят наученото на практика, като разработят свои проекти в областта на овластяването на жените и постигането на равнопоставеност на половете, и се състезават за награда в размер на до 3 000 лева.
В рамките на проведения вътрешен Конкурс за идейни проекти от Feminist Boot Camp 2020 бяха получени 9 кандидатури. След внимателна оценка и обсъждане екипът на Български фонд за жените взе решение да финансира 4 инициативи.
Решението беше взето въз основа на следните критерии: дефиниция на проблема; съответствие на идеята с феминистките приоритети на конкурса; съответствие на предложените дейности с очакваните резултати; реалистичност на заложените разходи; капацитет за изпълнение; разпространение и устойчивост на дейностите.
Ето кои идейни проекти ще финансира Български фонд за жените:
- „Подкаст Полифем“ – Катерина Василева (гр. Благоевград). В рамките на проекта ще бъде създаден подкаст, посветен на участието на жените в политиката в България и по света. Той ще се състои от десет епизода и ще разказва историите на жени със силно политическо присъствие в миналото и днес.
- „РФЖ Попрелки“ – Незиха Хутева (с. Чепинци). Проектът цели създаването на женско сдружение, което да се занимава с различни проблеми, свързани с жените. Ще се организират обучения и кампании, ще се насърчава реализацията на жените в различни сфери и ще бъде оказвана помощ на жени, които са обект на насилие или някакъв вид дискриминация.
- „Голяма работа“ – Росена Иванова (гр. София). Инициативата свързва артистки и представители на обществено значими работни сектори. След провеждане на работилница с участниците, артистките ще могат да произведат материали под мотото „Голяма работа“. Някои от професиите, с които проектът ще се ангажира са: почистващ персонал, болногледачки, шивачки, социални работнички, сестри, детегледачки, домакини. Повечето от гореизброените са класифицирани като “персонал, зает с услуги за населението” и според НСИ са сред най-ниско платените класове на работа, със средно брутно заплащане от 2,89 лв. на час, както и най-непропорционално заети от жени.
- „Бойна Майка“ – Стелияна Тончевска-Маринова (гр. Варна). Проектът „Бойна майка“ се състои в идентифицирането на проблемите на бременните жени в България и информирането на широката общественост за това как всеки може да бъде съюзник на бременните в обкръжението си. Това ще се случи в три етапа, първият от които е провеждането на проучване относно проблемите, срещани от бременните жени в страната ни. Вторият етап ще представлява изготвянето на информационни видеа по идентифицираните проблеми и как всеки може да помогне за решаването им. Третият ще се състои в ангажирането на местните институции относно проблемите на бременните жени в град Варна.