„Когато подкрепяме жените, подкрепяме човечеството“* – Мелинда Гейтс
Български фонд за жените, Български дарителски форум и ФондацияBcause, с подкрепата на„Филип Морис България“ ЕООД, Ви канят на дискусия „Филантропия за женски права“, която ще се проведе на 8 март от 16:00 часа в платформатаZoom.За да се включите в събитието, необходимо е да се регистрирате предварително тук – https://zoom.us/webinar/register/WN_xildsH73Q9uj577p4SiWrQ. Събитието ще се проведе на български и английски език, осигурен е превод.
Бъдете с нас на Международния ден на жените, за да поговорим за филантропията в България и защо е важно да инвестираме в потенциала и правата на момичетата и жените? Какво е филантропия, какво е социална промяна и как двете са свързани?
Филантропията е любов към човечеството, изразяваща се и в благотворителност. Социалната промяна е дългосрочна промяна на структурите, видимите и невидими правила в едно общество и обществените нагласи, водещи до различни (системни и дълбоки) неравенства. Социалната промяна се постига от хората и групите, които най-често са засегнати от съществуващите неравенства. Филантропия за женски права тогава е целенасочената инвестиция в жените и момичетата, работещи за преодоляване на половите неравенства и постигане на равнопоставеност на половете, които именно са двигателите на социалната промяна.
Включете се, за да научите и за филантропската традиция в България и как изглежда дарителството днес у нас. Какви са тенденциите и механизмите да даряваме? Какво е да си филантроп в днешно време? Как избираме личните си каузи – със сърцето или ума? Как изглежда дарителството за правата на жените за компаниите в България? Защо са важни за обществото корпоративната социална отговорност и дългосрочните инвестиции в жени и момичета? Какви са глобалните тенденции във филантропията и инвестицията в женски права? Как работят женските фондове по света? Какви са последните тенденции в дарителството на големите международни фондации? Ще ви очакваме, за да обсъдим тези и други въпроси, които ви вълнуват!
В дискусията ще участват:

Надежда Дерменджиева е Изпълнителен директор от 2015 г. на Български фонд за жените – единствената българска фондация, която целенасочено инвестира в женски права и подкрепя активисти, колективи и граждански организации, работещи за преодоляване на неравенствата и постигане на равнопоставеност на половете. Надежда има повече от 10 години опит в неправителствения сектор, занимава се с развиване на филантропията за женски права и е активистка за правата на човека. Също така е феминистка и писателка. Преди да се присъедини към екипа на БФЖ, работи за Български център за жените в технологиите,MoveBGи други организации, както и доброволства за различни каузи. Има магистратури по „История на жените и половете“ и „Творческо писане“ от Софийския университет, била е докторант по феминистка философия към БАН, прекарала е един семестър в Нотингамския университет, сертифициран кейс мениджър и е преминала през множество курсове и обучения по предприемачество, лидерство и т.н. в САЩ, Берлин и други. Под нейно ръководство Фондът увеличава бюджета си 10 пъти, екипът нараства 4 пъти, а годишно, БФЖ подкрепя близо 100 инициативи от цялата страна, свързани с правата на жените.

Елица Баракова е изпълнителен директор на Фондация BCause (до 2017 – „Помощ за благотворителността в България“) – организация, която търси промяна в живота на хората и общностите чрез развитие на дарителството и социалните инвестиции. В организацията е от 25 години, като под нейно ръководство програмите за местно дарителство порастватот 50 хиляди до почти 7 милиона лева. Елица е член на Националния съвет на БМ на Глобалния договор на ООН, съ-председателства комитета по ЧР и КСО на Американската търговска камара и участва в работата на постоянната група по Социална икономика в МТСП, от 2021 е член на Икономическия и социален съвет. Учила е в езиковата гимназия в Сливен, Софийския университет и в курсове на School for International Training, Vermont, US, Advocacy Institute и др.Гледа с оптимизъм към деня, когато ще си купуваме всичко от качествени социални предприятия и ще даряваме на училището, университета или любима неправителствена организация не защото някой ще умре, а защото това е част от пълноценния начин на живот.

Красимира Величкова еизпълнителен директор от 2008 г. на Български дарителски форум– сдружението на дарителски организации в страната, включващо над 50 фондации и корпоративни дарители.Има богат опит в неправителствения сектор – преди Дарителския форум е работила като мениджър “Развитие и партньорства” в сдружение „Алтера”, мениджър “Финансирания и развитие” във фондация „Работилница за граждански инициативи” и програмен асистент в Сорос център за културни политики.Основен фокус на нейната работа е анализът и привличането на различни източници на финансиране за НПО, свързването на интересите на гражданските организации с възможностите за тяхното подпомагане от страна на бизнеса, на частни дарители и международни програми.Завършила е културология в СУ “Св. Климент Охридски“.През годините Красимира е участвала в различни обществени и експертни съвети и бордове катоОбществения съвет към комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите (2017-досега), обществен съвет към Фонд за лечение на деца (2010-2016), експертен съвет на Българската Коледа (2012-досега), 6 години е била заместник-председател на борда на европейската мрежа на дарителските асоциацииDAFNE.В момента е и член на почетния тръст на Международната награда на херцога на Единбург, на обществения борд на TELUS International, настоятелството на фондация „TimeHeroes”,„Анимус” и“Промяната“ (част от мрежата на Reach for Change).

Венета Димитрова е Управител наAvon Българияи Търговски директор на Avon България, Македония и Албания. Завършва „Счетоводство и контрол“ в Икономически Университет гр. Варна. Преминала успешно обучения по Situational Leadership, Coaching Leadership Style, Public Speaking, Digital Masterclass и др. Започва кариерата си в Avon през 1999 г. като Представител, заемайки оттогава различни длъжности в сферата на директните продажби и обучения – Зонален мениджър, Бизнес Тренер, Дивизионен мениджър, Трейнинг мениджър регион Балкани, Мениджър продажби за България. Поддръжник на правата на жените, посланик и участник в благотворителните каузи на Avon – „Мисия срещу рака на гърдата“ и „Мисия срещу насилието над жени“. Освен успешен професионалист и вдъхновяващ лидер, Венета е майка на 2 деца, която вярва в силата и уязвимостта на всяка жена, както и в баланса между високите постижения и домашния уют.

Като Глобален директор „Корпоративно развитие“ и Старши вицепрезидент на МЕТРОAG,Вероника Пунчева ръководи стратегията за устойчивост на международната търговия на едро на компанията. Има повече от 20 години опит в продажбите на едро, които придобива като Управляващ директор на различни МЕТРО компании. В момента, Вероника е иCEOнаNX-Food, храните на бъдещето, действащ Съпредседател на направление „Устойчивост“ на Форума на потребителските стоки и член на Борда наAmfori BSCI. Вероника силно се вълнува от екологични и социални каузи и затова гради дългосрочни партньорства с компании, инвеститорската общност и граждански организации, които работят за екологично и социално трансформиране на средата. Подкрепя иновации в хранителната индустрия като бизнес ангел на стартъпи. Също така, като Председател на Борда на съветниците наLEAD Network, Вероника работи за популяризиране на многообразието в секторите на потребителските стоки и продажбите на дребно.

Александра Гарита е Изпълнителен директор на Проспера – Международната мрежа на женските фондове от 2020 г., а преди да поеме тази позиция, работи 3 години като Заместник-директор на организацията като прилага стратегическите ѝ програми, консолидира екипа и развива полето на филантропията към демократизиране на инвестициите в екосистемата на женските фондове. Преди да се присъедини към екипа на Проспера, работи като съветник към Института по лидерски умения в Мексико „Симон дьо Бовоар“ и е основател и президент на Борда наEquis:Справедливост за жените. Преди това, Алекс е основател и координатор на феминисткия Алианс за сексуално-репродуктивни права и справедливост, работила е като Програмен директор на Международната коалиция за женско здраве, ръководила е международната застъпническа програма наIPPFи т.н. Алекс е отдадена активистка за правата на жените и в тази си роля участва и в създаването накоалициятаDecidir,която протестира за правото на младите жени на достъп до сигурен и законен аборт в Мексико. Била е част от екипа на Комисаря на ООН за правата на човека в Мексико, а все още е част от редакторския екип на Репродуктивното здраве има значение (Reproductive Health Matters). Алекс има бакалавърска степен по Международни отношения от Бостънския университет и магистърска степен по Теория и практика на правата на човека от Университетав Есекс.
*‘When you lift up women, you lift up humanity’ – Melinda Gates
Визии: Мария Дончевска за БФЖ