БФЖ изрази становище в общественото обсъждане на Националната стратегия за равнопоставеността на жените и мъжете 2021-2030

13 ное., 2020 | Новини

Проект на Национална стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете за периода 2021-2030 г. бе изготвен от Министерство на труда и социалната политика (МТСП) съгласно разпоредбите на чл. 5, чл. 6, ал. 5, т.2 и чл. 12 на Закона за равнопоставеността на жените и мъжете и в изпълнение на РМС № 368 от 25 юни 2019 г.

Проектът представлява основен програмен документ, очертаващ стратегическата рамка за развитие на равнопоставеността на жените и мъжете в Република България за периода 2021-2030 г.

Равнопоставеност на жените и мъжете означава равни права и задължения, равни възможности за реализация и за преодоляване на пречки във всички области на обществения живот. Жените и мъжете следва да са свободни да развиват своите лични способности и да правят избор без ограниченията на определени от пола стереотипи и дискриминация. Осигуряването на равнопоставеност на жените и мъжете е основен фактор за реализиране на правата на всички граждани.

Стратегията актуализира и надгражда предходния документ със същото наименование за периода 2016-2020 г., като са отчетени социалните, икономическите и политическите реалности, продължаващите и нововъзникващите предизвикателства и тенденции, както и напредъкът в икономическия, политическия и обществения живот в България през годините, се казва в мотивите на МТСП. Документът определя визията и целта на политика, за чието изпълнение очертава ключови действия в пет приоритетни области.

Визия: В 2030 г. България е държава, в която жените и мъжете упражняват своите права, свободно се развиват и реализират във всички сфери на обществения, икономическия и политическия живот, без дискриминация и стереотипи по пол. Пълноценното разгръщане на потенциала на жените и мъжете, ръстът на доходите, постигането на по-добро равновесие между личния и професионалния живот, по-балансираното представителство на жените и мъжете във всички сфери и на всички нива и по-голямата удовлетвореност от живота, допринасят за икономическото развитие на съвременното демократично общество в България.

Приоритетни области:

1. Равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост;

2. Намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите;

3. Насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете в процесите на вземане на решения;

4. Борба с насилието и защита и подкрепа на жертвите;

5. Преодоляване на стереотипите по пол в различни сфери на обществения живот и на сексизма.

Документът бе подложен на обществено обсъждане в платформата Strategy.bg в периода от 16 октомври до 16 ноември 2020 г. Проектът за Националната стратегия, както и всички изпратени становища можете да видите на платформата ТУК.

Български фонд за жените изрази своето становище, което бе изпратено като част от обществената консултация на 13 ноември 2020 г.

В него БФЖ изрази редица несъгласия с предложените текстове, предложи съществени допълнения, включително във визията и приоритетните области на Националната стратегия, изрази неотложната необходимост от събирането на повече данни и статистика, както и отделянето на целево финансиране за постигането на заложените цели. Също така БФЖ препоръча допълването на нови цели, мерки и дейности в изпълнение на визията на документа и в синхрон с Европейската стратегия за равнопоставеност на половете. БФЖ изрази несъгласие и с предложената времева рамка на Стратегията от 2021 до 2030 и предложи настоящата Стратегия да обхваща периода 2021-2025/26 г., като изтъкна динамичния национален, европейски и глобален контекст, както и несъответствието с времевия хоризонт на Европейската стратегия за равнопоставеност на половете.


Можете да видите и свалите пълния текст на становището на БФЖ от ТУК

Снимка: Pixabay