Европейският институт за равенство между половете (EIGE) изчисли, че цената на насилието, основано на пола, в ЕС възлиза на 366 милиарда евро годишно. Насилието срещу жени представлява 79% от тези разходи, възлизащи на 289 милиарда евро.
Човешкият живот, болката и страданието нямат цена. Разбирането за цената на насилието обаче може да помогне на страните от ЕС да насочат ресурсите си там, където те наистина са необходими, и там, където те са най-рентабилни. Средствата, похарчени за подпомагане на жертвите, не са достатъчни. Услугите като центрове за временно настаняване и подкрепа съставляват едва 0,4% от разходите за насилие.
“Държавите от ЕС трябва да инвестират повече в дейности, които предотвратяват насилието над жени и защитават жертвите – това е едновременно морален императив, но също така има и икономическа логика”, коментира Карлиен Шееле, директор на EIGE.
Новото проучване на EIGE анализира различните разходи, които поражда насилието, основано на пола, като най-големите са за покриване на щетите от физическия и емоционален тормоз (56%), следвани от тези за наказателно правосъдие (21%) и загуба на трудоспособност и възможност за икономическа активност (14%). Другите изразходвани средства могат да включват такива за гражданско правосъдие (например за бракоразводни дела и производства за попечителство над деца), помощ за настаняване и закрила на детето.
EIGE е изчислила цената на насилието, основано на пола, в ЕС и във всяка държава-членка въз основа на екстраполирани данни от Обединеното кралство. То се изчислява според данните за насилието във всяка държава-членка на ЕС и на базата на числеността на населението. Тъй като проучването на EIGE включва преглед на съществуващите методологии за изчисляване на разходите за насилие, основано на пола, държавите-членки на ЕС могат да го използват като градивен елемент за изготвяне на свои собствени оценки на националните си разходи.
За да може да се изчисли точно какви са разходите, които националната икономика прави за покриване на щетите, нанесени в резултат от насилието, т.е. каква е „цената на насилието“, страните от ЕС трябва да събират подробни данни от публични служби, като например правосъдие и дейности по правоприлагане. Тъй като насилието, основано на пола, е недостатъчно докладвано, страните също се нуждаят от данни и проучвания, за да получат истинска представа за броя на жертвите.
Събирането на подробни данни за различни форми на насилие, основано на пола, е задължение съгласно Истанбулската конвенция, която всички държави от ЕС са подписали и 21 са ратифицирали. Официалната статистика в България не съдържа данни за случаите на домашно насилие и други форми на насилие, основано на пола. Липсата на данни и анализи спомага единствено за прикриване на мащабите на проблема, на факторите, които предпоставят неговата устойчивост, както и за търсене на възможните решения.
България е сред държавите, които са подписали Конвенцията, но не са я ратифицирали. Напомняме, че през 2018 г. страната ни се отказа от ратифицирането на Истанбулската конвенция, след усилена публична кампания, подета от крайно-десни политически формации и религиозни фундаменталисти, които представиха текста като проводник за узаконяване на гей браковете, “трети пол” и т.нар. “джендър идеология”, макар и Конвенцията да няма нищо общо с въпросите на еднополовото съжителство.
Изследването на Европейският институт за равенство между половете ще бъде публикувано през август 2021 г. За да го получите по-рано, моля свържете се с Вероника Колинс, 370 5 2157 449, veronica.collins@eige.europa.eu
Допълнителна информация
Насилието, причинено от интимен партньор, което нарасна многократно по време на Covid-19 пандемията, представлява почти половината (48% или 174 милиарда евро) от разходите основани на насилие, основано на пола. Насилието от интимен партньор над жени представлява 87% от стойността (151 милиарда евро).
EIGE използва данни от Обединеното кралство, на които основава данните на проучването на базата на екстраполация, тъй като Великобритания разполага с относително най-подробни данни и методологии на база разходи и ползи по отношение на насилието, основано на пола.
Визия: Bigstock