През юли 2021 г. Български фонд за жените, с подкрепата на Глобалния фонд за жените (Global Fund for Women), проведе интензивно обучение Feminist Boot Camp, в което се включиха 15 участнички на възраст между 18 и 37 години от 6 различни населени места в България. Обучението обхвана множество теми за правата на жените и историята на женските движения, феминизма и защитата от дискриминация.
Форматът Feminist Boot Camp е част от дългосрочната програма на БФЖ за овластяване на млади жени и момичета, като лагерът представляваше първият и теоретичен етап на инициативата, а след нейното завършване, участничките имаха възможност да упражнят наученото на практика, като разработят свои проекти в областта на овластяването на жените и постигането на равнопоставеност на половете, и кандидатстват за награда в размер на до 3 000 лева.
В рамките на проведения вътрешния конкурс за идейни проекти от Feminist Boot Camp 2021 бяха получени 9 кандидатури. След внимателна оценка и обсъждане екипът на Български фонд за жените взе решение да финансира 4 инициативи.
Решението беше взето въз основа на следните критерии:
- дефиниция на проблема;
- съответствие на идеята с феминистките приоритети на конкурса;
- съответствие на предложените дейности с очакваните резултати;
- реалистичност на заложените разходи;
- капацитет за изпълнение;
- разпространение и устойчивост на дейностите.
Ето кои идейни проекти ще финансира Български фонд за жените:
- Онлайн феминистка медия “Вечерница” – Камелия Ценева; гр. София; 130 точки; 3000 лв.
Целта на медията е да създаде онлайн пространство, посветено изцяло на феминизма, което да представлява платформа за различни феминистки гласове и гласове на представители на маргинализирани групи. Медията ще направи феминистките идеи достъпни за повече хора с това, че ще се осланя на използването на лесно разбираем и неакадемичен език.
- Феминизъм в превод – Галина Безлова; гр. София; 129 точки; 3000 лв.
Проектът е насочен към осигуряване на достъп до основополагащо феминистко знание на български език чрез превеждането на есета, статии и речи на водещи феминистки активистки и мислителки. Целта на проекта е да повиши информираността относно феминисткото движение и феминистката теория, като едновременно с това достигне до жени и момичета, които не владеят английски, но през преводите ще получат възможност да се запознаят с някои от водещите идеи във феминисткото организиране.
- „Ние жените“ – Елица Маринова; гр. Добрич; 115 точки; 2995 лв.
В рамките на проекта ще бъдат обучени четиринадесет млади жени с интелектуални затруднения, които живеят в защитено жилище в гр. Добрич. Част от тях са поставени под запрещение и до момента не са взимали самостоятелни решения за живота си. Целта на проекта е да им помогне да разберат по-добре своите права чрез поредица от обучения, активности и колективни занимания.
- Подкаст „Мога да бъда всичко“ – Йоана Стефанова; София; 108 точки; 1900 лв.
Подкастът ще разкаже историите на успешни жени в професии, които се считат за „мъжки“ и са доминирани от мъже. В интервютата жените ще разкажат за своя път – какви трудности са срещали, как са ги превъзмогнали, били ли са дискриминирани и как са се справили с това. Ще разкажат каква подготовка и умения са им били нужни, за да стигнат до позицията, на която се намират и ще дадат съвет на всички жени, които се чудят кой професионален път да поемат.
Останалите участнички по реда на класиране са:
- Семинар за позитивно отношение към тялото „Окрилена и самоуверена” – Евгения Вучева, гр. София, 104 точки;
- Поредица видео интервюта „Активни диалози” – Елена Харалампиева, гр. София, 104 точки;
- Програма за подкрепа на жени с репродуктивни проблеми „От семенце – бебенце” – Бистра Поюклийска, с. Триград, 95 точки;
- Подкаст „Анима / Anima”- Ива Генова, гр. София, 95 точки;
- Програма за обучение по разговорен английски език „Мома Англичанка”, Стилиана Ралева, гр. Пловдив, 78 точки.
Желаем успех на всички одобрени участнички и техните проекти, и окуражаваме всички да продължат да следят сайта на Български фонд за жените за други възможности за кандидатстване.