В началото на април Български фонд за жените, представляван от ко-директорката Гергана Куцева, участва в годишната конференция Ariadne 2025 Reconnect в Загреб, което се проведе от 8 до 10 април и беше съвместно организирана от фондация Solidarna.
Ariadne, европейска партньорска мрежа от над 600 финансисти и филантропи, ангажирани със социалната промяна и правата на човека, събра над 80 европейски фонда на тема „Филантропията в повратна точка: Смелост и общност за права и справедливост“. Срещата послужи като призив за действие към филантропската общност да използва колективните си знания, да запази гъвкавостта и сътрудничеството си и да реагира на възникващите глобални предизвикателства с кураж и единство.
Конференцията предостави на БФЖ ценна възможност да се включи в глобалния диалог относно начина, по който филантропията може ефективно да отговори на съвременните предизвикателства. Тя също така служи като платформа за обмен на знания, на която Гергана Куцева сподели постиженията на фонда, включително осигуряването на над 17 милиона лева европейско финансиране. Тези средства вече са разпределени или ще бъдат скоро насочени към организации на гражданското общество чрез ключови програми, които осигуряват цялостна подкрепа: гарантиране на организационна устойчивост, предоставяне на финансиране за проекти, които обхващат маргинализирани и недостатъчно представени проблеми в социално-политическата сфера, включително превенция на насилието, основано на пола, и осигуряване на спешно финансиране за отговор на кризи и непредвидени възможности.
Друг аспект от работата на БФЖ, споделен на конференцията, бяха феминистките практики, които тя прилага и насърчава. Тези практики включват активно участие на жените в процесите на вземане на решения, прилагане на трансформационни стратегии за социална и структурна промяна и работа за включване на маргинализирани групи в социалните и икономическите процеси. Все повече прогресивни донори, целящи социална и структурна промяна, възприемат тези подходи.
Конференцията призна 2025 г. за ключов момент за демокрацията, правата на човека и гражданските действия, тъй като секторът е изправен пред безпрецедентна криза на финансирането и глобален отпор срещу правата на човека. Събитието предложи важно пространство за възстановяване на връзките, презареждане и подновяване на споделения ангажимент за насърчаване на свят, който цени разнообразието и индивидуалния принос.
Участниците се включиха в динамични пленарни заседания, посещения на местни организации за защита на правата на човека и открити сесии, които насърчиха задълбочен размисъл за състоянието на гражданското пространство и отпускането на безвъзмездни средства.
Централните теми включваха устойчивостта и съпротивата във времена на несигурност, въздействието на неотдавнашните съкращения на националното финансиране в САЩ и ЕС и затварянето на гражданското пространство за активисти за правата на човека – особено в Източна Европа и Кавказ.
Също толкова ценни бяха и възможностите за по-тясно сътрудничество между финансиращите организации, включително създаването на фонд за солидарност и творчески стратегии за мобилизиране на ресурси в една все по-ограничена среда.
Искрено благодарим на организаторите за създаването на такива платформи на високо равнище за обмяна на опит. Като общност си тръгнахме с укрепени взаимоотношения, подновена яснота и споделен ангажимент за осъществими следващи стъпки.