30 участници от 16 населени места бяха избрани в рамките наконкурса за участие в Програмата „Глътка свеж въздух“на Български фонд за жените.
Принадлежност към общност, пряко засегната от мръсния въздух; географско местоположение, с приоритет на представители от населени места, където има по-лошо качество на въздуха; мотивация и активност, свързана с правото ни да дишаме чист въздух, бяха сред главните критерии за оценка на кандидатите, подбрани от екипа на Български фонд за жените – Алех Станкова (програмен мениджър), Гергана Куцева (заместник-директор) и Росена Иванова (офис мениджър). Поради влошената епидемиологична обстановка и наложените рестрикции от здравните власти, резултатите от конкурса и провеждането на обучението бяха отложени от февруари за месец май 2022.
Списък на одобрените участници в Програма „Глътка свеж въздух“:
- Ивелина Арбаджиева
- Фюлея Ахмед
- Илиана Балабанова
- Таня Ванова
- Маноела Георгиева
- Теодора Гецова
- Мария Грозева
- Радка Даверова-Аутан
- Силвестър Дерменджиев
- Галина Димитрова
- Таня Димитрова
- Недялко Драганов
- Илия Захариев
- Ваня Захариева
- Валентина Зочинова
- Маргарита Симеонова
- Добромира Енчева
- Елена Иванова
- Пролетина Костова
- Вихрен Митев
- Мария Михайлова
- Галичка Николова
- Венелина Петрова
- Роман Рачков
- Снежана Руева
- Ралица Солакова
- Зорница Спасова
- Веселка Стоянова
- Дарко Тачев
- Йоана Терзиева
- Веселка Христамян
- Жанета Черпокова
- Ивелина Василева
- Хелена Худжек
Избраните участници ще преминат през интензивно четиридневно обучение, което се организира за първи път в България – „Академия за чист въздух“. То ще се състои в периода 11-14 май 2022 г. в гр. Велико Търново. Всички противоепидемични мерки, свързани с превенция на разпространението на COVID-19, ще бъдат взети предвид. По време на обучението участниците ще се срещнат с най-добрите експерти по качество на въздуха и ще научат повече за въздействието на въздуха върху здравето, икономиката, климата и благосъстоянието, с фокус върху негативните последици над жените, децата и уязвимите групи; основните източници на замърсяване; добрите международни практики от гражданския сектор; вече съществуващите на местно ниво данни, законодателство и възможности за застъпничество; тактики за мобилизиране на мрежа от поддръжници и популяризиране на проблема и др.
След обучението участниците ще имат възможност да кандидатстват с проект, който да реализират в своята общност, като получат финансиране в размер до 1600 лв. от Български фонд за жените.
Благодарим на всички, които отделиха време и енергия да споделят своята мотивация и идеи с нас! Убедени сме, че само заедно можем да популяризираме унищожителните последствия от мръсния въздух за благосъстоянието и здравето ни и да работим за социална промяна и чист въздух на местно ниво.
Програмата се осъществява с финансовата подкрепа на Clean Air Fund.